Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Permis recuperat , despagubiri
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Permis recuperat , despagubiri

" Buna ziua ,
Acum doua saptamani mi a fost retinut permisul fara drept de circulatie , intamplarea a avut loc in Bucuresti , eu fiind din Constanta
Eram stationat intr o parcare din spatele unui hipermarket , un politist care era in patrulare a venit la masina , ne a legitimat , ne a intrebat ce cautam la ora aceea in Bucuresti tocmai din Constanta, am fost condusi la sectie pentru a declara ca am plecat de la ora 9 din constanta iar la 11 am ajuns in Bucuresti.
La sectie politistul mi a spus ca o sa fiu nevoit sa suflu in etilotest si ca mi se va face un test pentru consum de substante psihoactive. atunci am fost intrebat de mai multe ori daca am baut sau consumat substantele respective , eu deoarece am avut o nunta seara precedenta , crezand ca este posibil sa imi iasa alcool la etilotest si ca daca voi spune asta , o sa fiu iertat , i am spus politistului ca este posibil sa fi tras cateva fumuri dintr o tigara cu astfel de substante cu 3 seri inainte la o petrecere pe plaja , dar nu sunt sigur.
Dupa ce am fost pus sa declar am fost sa suflu in fiola , rezultatul fiind 0 curat , dupa am fost condus la un test pentru saliva, acesta iesind neconcludent
Dupa aceste doua teste am fost dus la iml , pentru recoltare de probe biologice , urina si sange
Dupa toata aceasta plimbare din loc in loc , am fost condus iar la sectie afland ca mi se va retine permisul fara drept de conducere pana la sosirea analizelor.
Am 3 intrebari :
Ce pot pati in acest caz ?
Este tocmai legal ce a facut politistul ?
Astept de 2 saptamani , timpul pe care mi l a spus acest politist ca ar trebui sa il astept pana imi vin analizele , dupa care voi fi sunat si instiintat prin posta , dar nimic , am sunat la sectia respectiva dar nu reusesc sa vorbesc cu nici un organ de politie care sa ma informeze ce se intampla cu permisul meu

Multumesc frumos !

După 2 ani si jumatate cu ajutorul unui avocat mi au venit rezultatele de la inml
Pe foaia din dosarul de la inml scrie clar ca nu eram sub influența substanțelor psihoactive
As dori sa stiu daca as avea șanse să cer despăgubiri pentru aceasta perioadă în care mi s a reținut permisul , mentionez ca mi am pierdut si locul de munca din cauza aceasta "

Permisul recuperat
As dori sa știu dacă are rost sa merg mai departe și sa cer despăgubiri deoarece pe analizele de la inml mi au apărut în sânge reziduri de thc iar în urina nimic
Cei de la inml au menționat ca la momentul depistarii in trafic nu ma aflam sub influenta substantelor psihoactive
Daca ati avut avocat angajat discutati cu el oportunitatea exercitarii unei astfel de actiuni, personal, din descrierea dvs, nu mi se pare ca ati avea sanse. Trebuia sa platiti probele biologice, nu ar fi durat atat.

Cabinet de Avocat ”Patrascu Razvan” a scris:

Daca ati avut avocat angajat discutati cu el oportunitatea exercitarii unei astfel de actiuni, personal, din descrierea dvs, nu mi se pare ca ati avea sanse. Trebuia sa platiti probele biologice, nu ar fi durat atat.

Probele biologice le am plătit de atunci , plus expertiza medico legala , iar din cauza suspendării permisului mi am pierdut locul de muncă
Edwin12, utilizator
~ Conținut șters la cerere ~
Masurile dispuse de organul de up, par sa fie legale, inteleg ca au fost depistate droguri la dvs in organism.
Trebuie sa aveti in vedere faptul ca in situația consumului de substanțe psihoactive, nu este stabilită o valoare a concentrației care să aibă relevanță penală, simplul consum urmat de conducerea autovehiculului pe drumurile publice constituind infracțiune.
Daca s-a dispus clasarea, spuneti multumesc si mergeti mai departe.

Cabinet de Avocat ”Patrascu Razvan” a scris:

Masurile dispuse de organul de up, par sa fie legale, inteleg ca au fost depistate droguri la dvs in organism.
Trebuie sa aveti in vedere faptul ca in situația consumului de substanțe psihoactive, nu este stabilită o valoare a concentrației care să aibă relevanță penală, simplul consum urmat de conducerea autovehiculului pe drumurile publice constituind infracțiune.
Daca s-a dispus clasarea, spuneti multumesc si mergeti mai departe.

Multumesc frumos pentru răspunsuri, dar dacă scrie pe fișa de la inml ca la momentul depistarii in trafic nu ma aflam sub influența substanțelor psihoactive ce relevanta are ca as fi consumat cu 2 săptămâni înainte?