Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Condica de prezenta- pontaj magnetic
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Condica de prezenta- pontaj magnetic

Va rog sa ma ajutati cu urmatoarea speta:

Angaratorul ponteaza angajatii dupa un sistem de de pontaj pe baza de cartela magnetica. Acest sistem da erori in mod constant, spre exemplu o intrare nu este inregistrata, in consecinta angajatul apare in minus cu un "n" numar de ore, fara posibilitatea de a demonstra ca el a fost de fapt prezent.

Salariul este calculat in baza pontajului electronic, cu sanctionarile aferente.

In cazul unui control ITM ce condica de prezenta este ceruta? Pt ca acel pontaj generat de sistem este " fraudulos".
Anagajatul lucreaza ore in plus ca sa acopere o eroare de sistem..

Va multumesc!
MarieCurie, utilizator
Sa pui sistem de pontaj pe baza de cartela magnetica ca sa il tii defect sa-i tragi in piept pe angajati ....

Asta nu e afacerist. De ce mai stati acolo? Plecati cat mai repede. Somajul e mic in Romania.
Este un sistem ieftin, nu este "voit fraudulos" ci doar ineficient
MarieCurie, utilizator
Daca ''va trage in piept'', voit sau nevoit, e fraudulos si nu poate fi luat in considerare cand se face prezenta.
MarieCurie a scris:

Va rog sa ma ajutati cu urmatoarea speta:

In cazul unui control ITM ce condica de prezenta este ceruta? Pt ca acel pontaj generat de sistem este " fraudulos".
Anagajatul lucreaza ore in plus ca sa acopere o eroare de sistem..
.....

Legiuitorul nu a stabilit sub ce formă trebuie ținută evidența timpului de muncă. Prin urmare, angajatorii au obligația de a ține la locul de muncă evidența orelor de muncă prestate zilnic de fiecare salariat, cu evidențierea orei de începere și a celei de sfârșit al programului de lucru, într-o formă din care să reiasă timpul real de muncă prestat de fiecare salariat.

Se poate folosi una din următoarele modalitati de evidentiere a orelor de munca :
- condică de prezență;
- pontaj manual/automat;
- foaie colectivă de prezență.