Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Cât ar trebui sa am pensia sociala?
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Cât ar trebui sa am pensia sociala?

sunt nascuta in 11.01.1957 ,am terminat scoala profesionala ucenicie la locul de munca si este trecut in cartea de munca,am lucrat 11 ani in grupa a 2-a si 7 ani in grupa a 1-a si somaj 9 luni.la per total am cu tot cu grupe 25 ani si 3 luni,in anul 2006 februarie am iesit in pensie de boala gradul 3 si mi sa facut pensia 180 lei intre timp am avut si gradul 2.in anul 2013 septembrie am iesit la pensie de drept ,pensia este sociala..acum am 774 lei .ma tot intreb oare cat ar trebuii sa fie.va rog sa imi raspundeti.va multumesc anticipat
Admin, administrator
Pensia minimă socială este de 520 lei la data de azi, Octombrie-2017.
Aveți PENSIE peste cuantumul pensiei minime garantate, astfel conform punctajului dobândit în anii de cotizare.
multumesc de raspuns
Problema este alta la care vroiam sa ajung.in 2009 aprilie ar fii trebuit sa ies in pensia de drept,dar ce sa fac??asta e.pot demonstra ca am avut vechime suficient ca sa ies in pensie .ar fii fost doar 25 ani si 3 luni pe vechea lege ,dar a intervenit una care a numarat cum a vrut si a aparut legea ei.dau detalii pentru ceea ce zic si confirm cu acte.Am urmat 3 ani scoala profesionala de ucenicie la locul de munca .este scris in cartea de munca si am mai lucrat 2 ani si o luna,,,deci 2 ani si o luna de grupa a doua si cu 3 ani de scoala scrisa pe cartea de munca tot de grupa a 2-a. ar fii 5 ani si o luna de grupa a doua.am lucrat la alt loc de munca 7 ani si cateva luni de grupa a 1-a si dupa aceea inca 9 ani de grupa a 2-a.nepunandu-se scoala profesionala de 3 ani ,am ramas cu 11 ani de grupa a 2-a.Deci 7 ani de grupa a 1-a si cu 11 ani de grupa 2-a la per total cumulat ar fii 18 ani si 7 luni de grupe si cu somajul 9 luni ar fii 19 ani.si cu tot cu grupe sunt 25 ani si 4 luni.nu as fii putut sa ies in pensie la drept in 2009 aprilie??? uitati-va la legea 19 cu tot cu tabelul nr 5....din 2006 am avut pensie de boala pana in 2013 septembrie.cand am tot contestat dar fara rost.Demonstrand ca pana in 2009 aveam suficienti ani ca sa ies la vechea pensie ,,,la drept.nu social.voi incerca mai departe.intre timp am nascut si crescut 6 copii ,,toti au terminat un liceu,,va dati seama ca nu eram analfabeta..ca sa nu imi pregatesc copii pt .viata.dar eu cu toate neajunsurile am terminat un liceu cu diploma de bac..pe vremea cand se invata. Am intrat la Facultate ,,,la drept dar datorita neajunsurilor pecuniare a trebuit sa suspend anul si sa imi ajut familia.dar cu pensia de boala as fii avut 32 ani si cateva luni. deci in septembrie 20013 dupa multe incercari am iesit in pensie sociala ,,,culmea
lelicornelia, utilizator
Problema este alta la care vroiam sa ajung.in 2009 aprilie ar fii trebuit sa ies in pensia de drept,dar ce sa fac??asta e.pot demonstra ca am avut vechime suficient ca sa ies in pensie .ar fii fost doar 25 ani si 3 luni pe vechea lege ,dar a intervenit una care a numarat cum a vrut si a aparut legea ei.dau detalii pentru ceea ce zic si confirm cu acte.Am urmat 3 ani scoala profesionala de ucenicie la locul de munca .este scris in cartea de munca si am mai lucrat 2 ani si o luna,,,deci 2 ani si o luna de grupa a doua si cu 3 ani de scoala scrisa pe cartea de munca tot de grupa a 2-a. ar fii 5 ani si o luna de grupa a doua.am lucrat la alt loc de munca 7 ani si cateva luni de grupa a 1-a si dupa aceea inca 9 ani de grupa a 2-a.nepunandu-se scoala profesionala de 3 ani ,am ramas cu 11 ani de grupa a 2-a.Deci 7 ani de grupa a 1-a si cu 11 ani de grupa 2-a la per total cumulat ar fii 18 ani si 7 luni de grupe si cu somajul 9 luni ar fii 19 ani.si cu tot cu grupe sunt 25 ani si 4 luni.nu as fii putut sa ies in pensie la drept in 2009 aprilie??? uitati-va la legea 19 cu tot cu tabelul nr 5....din 2006 am avut pensie de boala pana in 2013 septembrie.cand am tot contestat dar fara rost.Demonstrand ca pana in 2009 aveam suficienti ani ca sa ies la vechea pensie ,,,la drept.nu social.voi incerca mai departe.intre timp am nascut si crescut 6 copii ,,toti au terminat un liceu,,va dati seama ca nu eram analfabeta..ca sa nu imi pregatesc copii pt .viata.dar eu cu toate neajunsurile am terminat un liceu cu diploma de bac..pe vremea cand se invata. Am intrat la Facultate ,,,la drept dar datorita neajunsurilor pecuniare a trebuit sa suspend anul si sa imi ajut familia.dar cu pensia de boala as fii avut 32 ani si cateva luni. deci in septembrie 20013 dupa multe incercari am iesit in pensie sociala ,,,culmea