avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 385 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Concediu de odihna in timpul concediului medical
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Concediu de odihna in timpul concediului medical

Buna ziua,

Am un salariat care are concediu medical din martie 2016, in intervalul martie 2016 - septembrie 2017 a avut cod indemnizatie 14, din octombrie a revenit la munca insa are si concediu medical in continuare cu cod 10 (concediu ce presupune ca 2 ore din norma de lucru de 8 ore dintr-o zi lucratoare devin nelucratoare, deoarece sunt acoperite de certificatul medical).

Am cateva nelamuriri si voiam sa va rog daca ma puteti ajuta:
1) Pe toata perioada concediului medical cu cod 14 are dreptul si la zile de concediu de odihna?
Mai exact, tin cont de zilele de CO care i s-ar fi cuvenit in aceasta perioada sau nu se mai calculeaza si CO?!

2) Pe perioada concediului medical cu cod 10 se poate acorda, pentru cele 6 ore pe care le lucrează pe zi, concediu de odihna?

3) In pontaj il trec 6 ore efectiv cat lucreaza sau 8 ore?

Va multumesc!
Ultima modificare: Miercuri, 4 Octombrie 2017
larisalaly, utilizator
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 17:29, 4 Octombrie 2017
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Pentru perioada cat un salariat/a se afla in incapacitate temporara de munca, concediu de maternitate, concediu de risc maternal sau concediu pentru ingrijirea copilului bolnav , acesta are dreptul la concediu de odihna

art.145 C.mun.
...
(4) La stabilirea duratei concediului de odihna anual, perioadele de incapacitate temporara de munca si cele aferente concediului de maternitate, concediului de risc maternal si concediului pentru ingrijirea copilului bolnav se considera perioade de activitate prestata. .....
Dureaza de mult timp incapacitatea asta "temporara" si m-am gandit ca poate nu se acorda. :) Am inteles, va multumesc!

Imi spuneti va rog si un punct de vedere legat de:
Pe perioada concediului medical cu cod 10 se poate acorda, pentru cele 6 ore pe care le lucrează pe zi, concediu de odihna?
Ori este in concediu medical ori este la munca ?
Concediul acesta medical, se refera doar la 2 ore din programul zilnic de 8. El lucreaza 6 ore/zi iar celelalte 2 ore sunt "suportate" de concediul medical. Asta presupune acest concediu cu cod indemnizatie 10.

Daca vine la serviciu, dpmdvdr, poate sa beneficieze si de CO.

Voiam sa mai am inca o parere, de aceea v-am rugat sa-mi raspundeti.
Beneficiaza de CO , insa se va acorda CO pentru 8 ore ...

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Contract de munca lyly64 lyly64 Buna ziua, Daca pana la 01 martie am fost in concediu crestere copil si am revenit la lucru cate zile de concediu imi revin pe an? ( pe an am 21 de zile CO) (vezi toată discuția)
Concediu de odihna Ruslana1 Ruslana1 Buna ziua, As dori sa stiu la cate zile de concediu de odihna am dreptul pana la 14.06.2016, avand in vedere ca in perioada 17.03.2016 - 14.06.2016 sunt in ... (vezi toată discuția)
Concediu de odihna rosflower rosflower Buna ziua! sunt insarcinata in 30 sapt.luna aceasta la sf.ar trebui sa intru in prenatal intrebarea mea este concediul de odihna pe anul acesta este din ... (vezi toată discuția)