Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Cine plateste in concediu prenatal
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Cine plateste in concediu prenatal

Buna ziua.am o intrebare..in momentul in care eu ies in prenatal,cine trebuie sa imi plateasca salar pana in momentul in care intru in maternitate?
Va multumesc
In perioada concediului de maternitate (prenatal si postnatal) angajatorul este obligat sa va plateasca indemnizatia, urmand sa o recupereze de la casa de sanatate.
Cand veti intra in concediul de crestere a copilului pana la 2 ani veti primi indemnizatie de la primarie (AJPIS).