Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Angajat M.Ap.N. - condamnare privind savarsirea unei ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Angajat M.Ap.N. - condamnare privind savarsirea unei infractiuni din Codul rutier

Buna ziua.Sunt militar pe baza de contract fiint caporal clasaIII.Am fost condamnat la un an si jumatate cu suspendare ca am condus fara permis de conducere.Care sunt sansele sa raman in armata.
natrnunomi, utilizator
C.i.m. poate inceta când, printr-o hotărâre judecătorească rămasă definitivă, ati fost condamnat la o pedeapsă privativă de libertate cu suspendarea condiționată a executării acesteia sau la o pedeapsă neprivativă de libertate, cu excepția situației în care cei condamnați au fost reabilitați sau amnistiați. (extras legea 270/2015)
Ora estimata: 09:30
Complet: CA 5 NCPP
Tip solutie: Schimbat total
Solutia pe scurt: Admite apelul declarat de Parchetul Militar de pe lângă Tribunalul Militar Bucure?ti împotriva Sentin?ei penale nr. 56 pronun?ată la data de 13 septembrie 2016 de Tribunalul Militar Bucure?ti, pe care o desfiin?ează în totalitate, ?i rejudecând: În temeiul art.396 alin. 1, 4 şi 10 din C.pr.pen., condamnă pe inculpatul caporal cls. a III-a IOSIF TRAIAN MIODRAG, la pedeapsa închisorii de 1 an pentru săvârşirea infrac?iunii de conducere a unui vehicul fără permis de conducere, faptă prevăzută ?i pedepsită de art. 335 alin.1 din C.pen.. În temeiul art.396 alin. 1, 4 şi 10 din C.pr.pen., condamnă pe acela?i inculpat la pedeapsa închisorii de 1 an pentru săvârşirea infrac?iunii de conducere a unui vehicul sub influenţa alcoolului sau a altor substanţe, faptă prevăzută ?i pedepsită de art. 336 alin.1 din C.pen.. În temeiul art. 38 alin.1 din C.pen. şi art. 39 alin.1 lit. b) din C.pen. inculpatul caporal cls. a III-a IOSIF TRAIAN MIODRAG va executa o pedeapsă cu închisoarea de 1(un) an ?i 4(patru) luni. În temeiul art. 91 ?i a art. 92 din C.pen., suspendă sub supraveghere executarea pedepsei rezultante de 1(un) an ?i 4(patru) luni închisoarea aplicată inculpatului caporal cls. a III-a IOSIF TRAIAN MIODRAG pe durata unui tremen de supraveghere de 3 ani. În temeiul art. 93 alin.1 din C.pen. pe durata termenului de supraveghere, inculpatul caporal cls. a III-a IOSIF TRAIAN MIODRAG trebuie să respecte următoarele măsuri de supraveghere: a) să se prezinte la serviciul de probaţiune Dâmbovi?a, la datele fixate de acesta; b) să primească vizitele consilierului de probaţiune desemnat cu supravegherea sa; c) să anunţe, în prealabil, schimbarea locuinţei şi orice deplasare care depăşeşte 5 zile; d) să comunice schimbarea locului de muncă; e) să comunice informaţii şi documente de natură a permite controlul mijloacelor sale de existenţă. În temeiul art. 93 alin. 3 din C.pen. pe durata termenului de supraveghere, inculpatul caporal cls. a III-a IOSIF TRAIAN MIODRAG va presta o muncă neremunerată în folosul comunităţii pe o perioadă de 60 în cadrul Primăriei din comuna Glodeni, jude?ul Dâmbovi?a. Atrage aten?ia inculpatului asupra dispozi?iilor art. 96 alin. 1 din C.pen., potrivit cărora dacă pe parcursul termenului de supraveghere, cu rea-credinţă, nu respectă măsurile de supraveghere sau nu execută munca neremunerată în folosul comunită?ii, instanţa revocă suspendarea şi dispune executarea pedepsei. În temeiul art. 415 din C.pr.pen., ia act de retragerea apelului declarat de inculpatul caporal cls. a III-a IOSIF TRAIAN MIODRAG împotriva Sentin?ei penale nr. 56 pronun?ată la data de 13 septembrie 2016 de Tribunalul Militar Bucure?ti. În temeiul art. 274 alin.1 din C.pr.pen., obligă pe inculpat la plata sumei de 1500 lei cu titlu de cheltuieli judiciare avansate de stat. Onorariile apărătorilor din oficiu se vor avansa din fondurile Ministerului Justiţiei. Pronunţată în şedinţă publică, astăzi 04.10.2017. Definitivă.
Document: Hotarâre 32/2017 04.10.2017