avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 974 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Reabilitare de drept
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Reabilitare de drept

Buna ziua am si eu nelamurire

Am fost condamnat cu suspendare si vreau sa stiu cand mi se sterge cazieru

Complet: C4 Camera preliminara - fond
Tip solutie: Condamnare fără acord de recunoaştere
Solutia pe scurt: În baza art. 335 alin. 1 C.pen. cu aplicarea art. 396 alin. 10 C.pr.pen , condamnă pe inculpatul Jderu George Adrian la pedeapsa de 1 an închisoare, pentru săvâr?irea infrac?iunii de conducere a unui vehicul fără permis de conducere. În baza art. 89 alin. 1 C.pen anulează amânarea aplicării pedepsei închisorii de 1 an , 10 luni ?i 6 zile închisoare aplicată inculpatului Jderu George Adrian prin sentin?a penală nr. 36 din 20.02. 2017, pronun?ată de Judecătoria Turnu Măgurele. Descontopeşte pedeapsa de 1 an , 10 luni ?i 6 zile închisoare stabilită prin sentinţa penală nr. 36 din 20.02.2017, pronun?ată de Judecătoria Turnu Măgurele şi repune în individualitatea lor următoarele pedepse: - pedeapsa de 5 luni ?i 10 zile închisoare pentru săvâr?irea infrac?iunii de furt în scop de folosin?ă în dauna patrimoniului persoanei vătămate Ristea Ion ; - pedeapsa de 5 luni ?i 10 zile închisoare pentru săvâr?irea infrac?iunii de furt în scop de folosin?ă în dauna patrimoniului persoanei vătămate Nicolescu Bogdan Radu Bujor ; - pedeapsa de 8 luni închisoare pentru săvâr?irea infrac?iunii de conducere a unui vehicul fără permis de conducere ; - pedeapsa de 1 an închisoare pentru săvâr?irea infrac?iunii de furt calificat în dauna patrimoniului persoanei vătămate S.C. Silvia S.R.L., - pedeapsa de 1 an închisoare pentru săvâr?irea infrac?iunii de complicitate la furt calificat în dauna patrimoniului persoanei vătămate Î.I. Lupu Gabriela Iuliana. În baza art. 38 alin. 1 C.pen. constată că infrac?iunile sunt concurente ?i în baza art. 39 alin. 1 lit. b C.pen. contopind pedepsele, urmează să fie stabilită pedeapsa cea mai grea, de 1 (un) an închisoare, la care se adaugă un spor de 1/3 din celelalte pedepse, respectiv 1 an , 2 luni şi 6 zile, urmând ca pedeapsa totală stabilită să fie de 2 ani , 2 luni şi 6 zile închisoare. În baza art. 91 C.pen. dispune suspendarea executării pedepsei sub supraveghere şi stabileşte un termen de supraveghere de 3 ani, conform dispoziţiilor art. 92 C.pen. În baza art. 93 alin. 1 c.p., obligă pe inculpatul Jderu George Adrian ca, pe durata termenului de supraveghere, să respecte următoarele măsuri de supraveghere: a) să se prezinte la Serviciul de Probaţiune Teleorman la datele fixate de acesta; b) să primească vizitele consilierului de probaţiune desemnat cu supravegherea sa; c) să anunţe, în prealabil, schimbarea locuinţei şi orice deplasare care depăşeşte 5 zile; d) să comunice schimbarea locului de muncă; e) să comunice informaţii şi documente de natură a permite controlul mijloacelor sale de existenţă. În baza art. 94 alin. 1 C. pen, pe durata termenului de supraveghere, datele prevăzute mai sus la literele c-e, se comunică Serviciului de Probaţiune Teleorman. În baza art. 93 alin. 2 lit. b C.pen. impune condamnatului să execute următoarea obligaţie: să frecventeze un program de reintegrare socială derulat de serviciul de probaţiune. În baza art. 93 alin. 3 C.pen., pe parcursul termenului de supraveghere, inculpatul va presta o muncă neremunerată în folosul comunităţii, pe o perioadă de 60 de zile, câte 2 ore pe zi, în cadrul Primăriei municipiului Turnu Măgurele , jud. Teleorman. În baza art. 91 alin. 4 C.pen., atrage atenţia inculpatului asupra dispoziţiilor art. 96 C.pen. privind revocarea suspendării executării pedepsei sub supraveghere. În baza art. 404 alin. (4) lit. i) C. proc. pen constată că inculpatul Jderu George Adrian a fost re?inut de la data de 16.06.2016 la data de 17.06.2016 conform sentin?ei penale nr. 279/25 noiembrie 2016, pronun?ată de Judecătoria Turnu Măgurele, precum ?i re?inut de la data de 02.12.2015 la data de 03.12.2015 ?i arestat preventiv de la data 03.12.2015 la data de 09.12.2015 conform sentin?ei penale nr. 36 din 20.02. 2017, pronun?ată de Judecătoria Turnu Măgurele. În baza art. 274 alin. 1 C.pr.pen, obligă inculpatul la plata sumei de 200 lei cheltuieli judiciare avansate de stat. Cu apel în termen de 10 zile de la comunicarea copiei minutei. Pronunţată în şedinţă publică, azi, 1.11.2017.
Document: Hotarâre 195/2017 01.11.2017

Alte discuții în legătură

Alcool la volan - amanarea aplicarii pedepsei ! TNT11 TNT11 Buna ziua. Daca am obtinut amanarea pedepsei si 2 ani supraveghere? Permisul cand pot sa.l iau? Urmare a acordului de recunoaştere În baza art. 485 ... (vezi toată discuția)
Angajat m.ap.n. - condamnare privind savarsirea unei infractiuni din codul rutier natrnunomi natrnunomi Buna ziua.Sunt militar pe baza de contract fiint caporal clasaIII.Am fost condamnat la un an si jumatate cu suspendare ca am condus fara permis de ... (vezi toată discuția)
Explicarea sentintei Teo On Teo On Buna seara ! As dori o explicatie asupra acestei sentinte. Solutia pe scurt: În baza art. 336 alin. 1 C.pen. cu aplicarea art. 396 alin. 10 C.proc.pen., ... (vezi toată discuția)