Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Limită construcție casă. E legal ca vecinul să ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Limită construcție casă. E legal ca vecinul să aibă 3-4 geamuri cu vedere în curtea mea?

Am cumparat un teren pe care vreau sa construiesc o casa. Casa vecinului este la aprox 1m fata de gardul ce ne desparte si are pe partea cu mine 3-4 geamuri. Este legal ce a facut?Il pot obliga sa desfiinteze geamurile?
Daca a obtinut acordul de la vecin sa construiasca inainte de a cumpara eu mai pot face ceva?Streasina lui cade la limita cu gardul, dar zapada sunt sigur ca o sa cada la mine in curte.
Admin, administrator
Sunt notate in cartea funciara?
Daca are ferestre de vedere trebuie sa pastreze o distanta de minim 2m. Picatura de pe streasina trebuie sa nu pice pe terenul dvs
AvTudor_com, utilizator
Nu stiu situatia vecinului.Al meu este inscris in cartea funciara ca fiind liber de sarcini.
laurentiuu, utilizator
Ma refer la cele doua drepturi deservitute, daca sunt notate.
Obligaţiile în sarcina proprietarului fondului aservit

-Prin actul de constituire se pot impune în sarcina proprietarului fondului aservit anumite obligaţii pentru asigurarea uzului şi utilităţii fondului dominant.
-În acest caz, sub condiţia notării în cartea funciară, obligaţia se transmite dobânditorilor subsecvenţi ai fondului aservit.
nu sunt notate in cartea funciara
In cazul acesta il puteti obliga sa acopere ferestrele, pentru a impiedica vederea, si sa monteze un dispozitiv care sa nu permita deschiderea decat pebtru aerisire. Nu este obligatoriu sa le zideasca
AvTudor_com, utilizator