Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Limită construcție casă. E legal ca vecinul să ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Limită construcție casă. E legal ca vecinul să aibă 3-4 geamuri cu vedere în curtea mea?

Am cumparat un teren pe care vreau sa construiesc o casa. Casa vecinului este la aprox 1m fata de gardul ce ne desparte si are pe partea cu mine 3-4 geamuri. Este legal ce a facut?Il pot obliga sa desfiinteze geamurile?
Daca a obtinut acordul de la vecin sa construiasca inainte de a cumpara eu mai pot face ceva?Streasina lui cade la limita cu gardul, dar zapada sunt sigur ca o sa cada la mine in curte.
Admin, administrator
Fiind exemplul pentru care s-a cerut o solutie ,compus din doua terenuri învecinate si de două case (fara a fi mentionat vreun etaj ci doar distanta de la zidul casei purtator de ferestre pina la gard ) este limpede ca un gard ,mai ales daca sunt acceptate garduri si la inaltimi de 3 metri , va rezolava problema .Situatiile in care un teren existent in apropierea unui bloc cu citeva etaje este luat in proprietate pentru edificarea unei case ,sunt putin probabile din mai multe motive: Niciodata normele aplicate nu vor permite distante atit de mici intre blocul existent si o noua proprietate .Blocurile nu prea sunt imprejmuite cu ..garduri ,iar daca există si asemenea situatii atunci gardul va fi situat la o distanta destul de mare fata de ferestrele parterului ,de obicei distante alocate spatiilor dorite verzi (din proiect ) si conf. normelor urbanistice aplicabile condominiilor cu mai multe etaje ,tip bloc. . Toate blocurile cu exceptia unor plombe sau edificari speciale ,au un spatiu aferent suficient de mare fata de granituirile de proprietate , in general, blocurile fiindridicate in apropierea caselor si mai rar sau foarte rar cineva isi va cumpara un teren in vecinatatea unui bloc existent ,si culmea la o distanta care sa impieteze asupra intimitatii existentei intr-o viitoare curte. Toate frământarile asupra situatiei legate de ..un bloc ,(cel putin in mediu rural) sunt doar imaginare si nu au nici o relevanta aplicabila temei date decit ca si posibile exceptii ,care tot de obicei ..intaresc regula . Mai greu sa vrea cineva o casa linga un bloc ,daca tot are optiunea cumpararii unui teren si mai si vrea intimitate .....Daca totusi face aceasta achizitie si blocul respectiv nu are asigurat spatiul inconjurator minim legal recomandat ,inseama ca exista un cumul de socoteli ..gresite de ambele parti si dobândirea de drepturi este anulata din start chiar de catre participantii la asa o pozitionare acceptata printr-o autoîmproprietărire reciproc defectuoasa ipotetic imposibila practic daca se aplica o elementară ....disciplină in construcții .
florincatargiu, utilizator
Userul trebuie sa ceara intai un urbanism pentru constructie, altfel vorbim discutii. Gardurile de 3 metri sunt in anumite zone, cu anumite orientari ale folosintei terenurilor etc.
Regulile de urbanism sunt diferit aplicate si elaborate. In zona Bucuresti-Ilfov vezi nenumarate artificii pentru a le incalca, mansarde cu aceeasi suprafata utila si inaltime ca etajul inferior, Pereti exteriori placati vertical cu tabla, dezmembrari de terenuri in unul de 3 metri si celalalt pe care sa se ridice un bloc, cu acordul vecinului-teren dezmembrat... te uiti si nu crezi ca urbanismul in zona aceasta e facut de altcineva decat de un copil de cativa ani intr-o tentativa de a-si aranja masinutele pe covor...
Liliana Gradinaru, Avocat
Corect ,acum am observat si eu ,vorbim discutii. Scuze pentru timpul pierdut .