Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Amanarea pronuntarii
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Amanarea pronuntarii

Tip solutie: Amână pronunţarea
Solutia pe scurt: amana pronuntarea la (data)
Document: Încheiere - Amânare iniţială a pronunţării (data sedintei)

Tip solutie: Amână cauza
Solutia pe scurt:
Document:

Asa apare pe portal. Va rog sa-mi spuneti:
- Care este diferenta dintre "Tip solutie: Amână pronunţarea" initial si ''Tip solutie: Amână cauza"?
- De cate ori sau pe ce perioada de timp se poate amana promuntarea la Judecatorie in prima instanta, la apel sau la recurs?
Multumesc.
Cami88, utilizator
"Amana cauza" poate fi pentru N motive (administrare probe, schimbare avocat, diverse cereri, completare cerere de chemare in judecata, numire expert etc etc) - dar procesul se judeca
"amana pronuntarea" - inseamna ca nu se mai pot administra probe, procesul s-a finalizat, se mai pot pune doar concluziile scrise si se amana pronuntarea hotararii judecatoresti pe scurt (adica judecatorul nu a dat solutia in dosar)

NCPC:
Art. 396
Amânarea pronunţării
(1) În cazuri justificate, dacă instanţa nu ia hotărârea de îndată, pronunţarea acesteia poate fi amânată pentru un termen care nu poate depăşi 15 zile.
(2) În cazul amânării prevăzute la alin. (1), preşedintele, odată cu anunţarea termenului la care a fost amânată pronunţarea, poate stabili că pronunţarea hotărârii se va face prin punerea soluţiei la dispoziţia părţilor prin mijlocirea grefei instanţei.
(3) Dacă pronunţarea a fost amânată, hotărârea nu poate fi pronunţată mai înainte de data fixată în acest scop."

Asta daca va judecati pe noul cod civil si daca se respecta legea...in practica, de exemplu, eu la Iasi am asteptat 6 luni pentru pronuntare, iar aia de la CSM dormeau. Deci legea e una (pentru fraieri) iar practica e alta, in sensul ca n-ai unde sa te plangi de incalcarea nesimtita a legii.
Multumesc pt informatii. Doar e ciudat ca dupa '' Tip solutie: Amână pronunţarea'' la urmatoarele termene apare "Tip solutie: Amână cauza". Sa inteleg ca se mai pot depune la dosar concluzii scrise sau...? E pe NCPC.