avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 925 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Lovit pe trecerea de pietoni. Pot cere daune materiale?
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Lovit pe trecerea de pietoni. Pot cere daune materiale?

Buna ziua,
Am 19 ani, baiat, veneam de la facultate si am fost calcat pe trecerea de pietoni, frana de 19m, viteza peste limita legala, daca nu saream inainte de impact eram mort/paralizat, asa am scapat doar probleme la genunchi care pot ramane pe viata, si o rana deschisa care a fost cusuta in cap de circa 10cm, si taieturi pe gat care vor ramane toata viata.
INTREBAREA MEA ESTE: Vinovatul are vreo sansa sa faca puscarie, merita sa merg cu el in instanta pt despagubiri, sau sa ii cer bani, el fiind un om relativ amarat, suma la care ma gandeam este de 2000e, dar fiind nesigur daca face sau nu puscarie nu stiu daca va accepta.
Multumesc de ajuto.
Cel mai recent răspuns: Ovidiu998 , utilizator 17:15, 14 Octombrie 2017
Puteti primi despăgubiri de la asiguratorul la care respectivul are RCA ul.
Se va deschide cu siguranță un dosar penal dar nu cred ca se va ajunge la condamnare.
.
Ultima modificare: Sâmbătă, 7 Octombrie 2017
Gheorghe Florin, Consilier juridic
V-ati scos CML? Ati depus plangere prealabila?
Ultima modificare: Sâmbătă, 7 Octombrie 2017
Cabinet de Avocat ”Patrascu Razvan”, Avocat
Cabinet de Avocat ”Patrascu Razvan” a scris:

V-ati scos CML? Ati depus plangere prealabila?


Politis a venit cand eram la
Spital doar sa ma intrebe daca eram pe trecere si mi au zis sa vin luni la politie, ei au facut masuratori tot, nu am primit nici un act de la spital, dupa ce voi face reat de CML ce este de facut?
Cabinet de Avocat ”Patrascu Razvan” a scris:

V-ati scos CML? Ati depus plangere prealabila?


Politis a venit cand eram la
Spital doar sa ma intrebe daca eram pe trecere si mi au zis sa vin luni la politie, ei au facut masuratori tot, nu am primit nici un act de la spital, dupa ce voi face reat de CML ce este de facut?

Alte discuții în legătură

Accident pe trecerea de pietoni neftali neftali Bună ziua! Vă rog să mă ajutati cu niste raspunsuri! Multumesc! 1) M-a lovit o mașină pe trecerea de pietoni.Soferul implicat m-a dus la spital. În ... (vezi toată discuția)
Despagubire accident cu victime Cosmin Tudor Cosmin Tudor buna ziua. va rog sa ma ajutati cu cateva pareri despre urmatoarea situatie. am o ruda care a suferit un accident de circulatie. Un sofer a lovit-o pe trecerea ... (vezi toată discuția)
Accident pe trecerea de pietoni pintenarug pintenarug Buna ziua Sotia mea, a fost accidentata pe trecerea de pietoni. Politia a constatat vina soferului, de neacordare prioritate. Sotia are acum un picior in ... (vezi toată discuția)