Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Contributia pt concedii si indemnizatii optionala
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Contributia pt concedii si indemnizatii optionala

Care sunt legea si articolul prin care contributia de 0.85% aferenta CASS, concedii si indemnizatii, din venitul net este optionala in cazul profesiei liberale (traducator, venit in sistem real)? Formulez o contestatie adresata CASS Constanta impotriva unei decizii ce ma invita sa achit sau sa fac dovada platii cotei pt concedii si indemnizatii din 2012 pana in prezent si am nevoie sa precizez conform carei legi si carui articol este aceasta cota optionala si nu obligatorie.
Formulati contestatia in termenul legal iar instanta va va da dreptate. Oricum, chiar daca specificati sau nu articolul de lege, rezolvarea contestatiei se va face tot in instanta.

Dar daca - la vremea respectiva - ati incheiat un astfel de contract si intre timp ati uitat de el: sau sa-l platiti, sau sa-l reziliati?
Iulian MANEA, Contabil