Forum Discuţii juridice Legislaţie europeană, CEDO, UE, ... cum schimb permis din italian in romanesc
Discuție deschisă în Legislaţie europeană, CEDO, UE, proceduri europene

cum schimb permis din italian in romanesc

Buna ziua, va rog sa imi expolicati si mie cum pot rezolva urmatoarea situatie.........am permis de categ B italian, momentan sunt in Romania, si as vrea sa fac scoala pentru categ C si E, cum pot face in asa fel sa pastrez si permisul italian, deoarece ma intorc in Italia dupa ce fac scoala pt categ C si E?????...multumesc
problema permisului italian nu este o problema...puteti sa-l echivalati in Romania prin serviciul permise si apoi sa urmati scoala de soferi pentru celelalte categorii
ma scuzati, dar nu exista o metoda de a accelera acest lucru, dureaza foarte mult pana schimba permisul italian in romanesc si pierdem timp pretios pentru ca trebuie foarte repede sa dau de categ C si E si fara permisul de categ B nu pot da de celelalte categorii, nu???......e absurd...pentru ca in perioada asta cat dureaza schimbarea permisului ar trebui sa pot sa dau de categ C si E...............ce legi anapoda mai avem...foarte potrivnice cetateanului...................nu stiu cum putem rezolva mai repede...............
Permisul italian nu este o problema...puteti sa-l echivalati in Romania prin serviciul permise, in termen de 60 de zile(termen obligatoriu? - daca se mai poate demonstra data de intrare in tara)si apoi sa urmati scoala de soferi pentru celelalte categorii, respectiv C si E . Bineinteles ca va trebiuie si sa urmati cursul unei scoli de soferi.
Succes!