avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 596 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Legislaţie europeană, CEDO, UE, ... cum schimb permis din italian in romanesc
Discuție deschisă în Legislaţie europeană, CEDO, UE, proceduri europene

cum schimb permis din italian in romanesc

Buna ziua, va rog sa imi expolicati si mie cum pot rezolva urmatoarea situatie.........am permis de categ B italian, momentan sunt in Romania, si as vrea sa fac scoala pentru categ C si E, cum pot face in asa fel sa pastrez si permisul italian, deoarece ma intorc in Italia dupa ce fac scoala pt categ C si E?????...multumesc
Cel mai recent răspuns: ContSters74561 , utilizator 13:16, 17 Octombrie 2009
problema permisului italian nu este o problema...puteti sa-l echivalati in Romania prin serviciul permise si apoi sa urmati scoala de soferi pentru celelalte categorii
ma scuzati, dar nu exista o metoda de a accelera acest lucru, dureaza foarte mult pana schimba permisul italian in romanesc si pierdem timp pretios pentru ca trebuie foarte repede sa dau de categ C si E si fara permisul de categ B nu pot da de celelalte categorii, nu???......e absurd...pentru ca in perioada asta cat dureaza schimbarea permisului ar trebui sa pot sa dau de categ C si E...............ce legi anapoda mai avem...foarte potrivnice cetateanului...................nu stiu cum putem rezolva mai repede...............
Permisul italian nu este o problema...puteti sa-l echivalati in Romania prin serviciul permise, in termen de 60 de zile(termen obligatoriu? - daca se mai poate demonstra data de intrare in tara)si apoi sa urmati scoala de soferi pentru celelalte categorii, respectiv C si E . Bineinteles ca va trebiuie si sa urmati cursul unei scoli de soferi.
Succes!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Preschimbarea permisului de conducere cop84 cop84 am facut scoala de soferi pentru categoria b in romania am venit in italia si am dat de c si miau facut permis italian cu amandoua categoriile.As vrea sa fac ... (vezi toată discuția)
Preschimbarea permisului de conducere din uk in romanesc Ciobanuliviuvasile Ciobanuliviuvasile Va rog sa ma informa- ti cu privire la schimbaria permisului de conducere Englezesc(UK) in cel ROMANESC ,cu specificaria ca l-am preschimbat de oarece am ... (vezi toată discuția)
Vreau scoala soferi profesionisti insa am permis de b italian.... florentina  sapunaru florentina sapunaru cum fac sa iau permis de categ C si E cu permis italian de categ B, sa fac cat mai repde scoala pentru ca am nevoie in Italia cand ma voi intoarce acolo, ... (vezi toată discuția)