Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... transformare post contractual in functie publica
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

transformare post contractual in functie publica

As dori sa stiu care sunt pasii legali de transformare a unui post contractual- secretar dactilograf IA la comp relatii cu publicul intr-un post de referent- functie publica la acelasi compartiment.
dglodeanusimionescu@yahoo.com, utilizator
Trebuie redactat un proiect de hotarare a consiliului local de modificare a structurii functiilor publice din institutie (organigrama si statul de functii), care, impreuna cu raportul de specialitate (care justifica necesitatea, oportunitatea si legalitatea transformarii) se transmit ANFP spre avizare. Dupa obtinerea avizului, proiectul de hotarare se discuta in sedinta Consiliului local, iar in caz ca hotararea este adoptata, transformarea este finalizata. Daca postul contractual este ocupat, dupa adoptarea hotararii Consiliului local, trebuie emisa o dispozitie a primarului privind numirea in functie publica prin transformarea postului a lui X, urmat de depunerea juramantului ca si functionar public si intocmirea fisei postului. Daca postul contractual era vacant, dupa transformare se poate ocupa noua functie publica in conditiile legii.