Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... cum atatc o decizie de concediu fara plata?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

cum atatc o decizie de concediu fara plata?

Speta:dupa expirarea concediului de cresterea copilului lui X printr-o decizie i se opereaza in carnetul de munca reinceperea activitatii, fara ca X sa presteze munca in mod efectiv, urmand promisiuni nesfarsite ca va fi chemata la lucru maine, poimaine, etc.. Dupa un an se constata ca tot printr-o decizie, angajatorul a dispus trimiterea lui X in concediu fara plata(in tot acest interval, X nu a prestat munca in folosul angajatorului si acesta a refuzat orice contact cu angajatul) .in ce temei se poate ataca decizia comunicata angajatului?
Contractul inividual de munca poate fi suspendat prin acordul partilor pentru concediu fara plata ( art.54 Codul Muncii) . Daca salariatul nu a solicitat cfp , decizia poate fi atacata intrucat este unilaterala .
Sunt pus si simplu socata de intrebare.
Care ar fi motivul pentru care salariatul ar contesta decizia de concediu fara plata?
Cum si-a imaginat acel salariat ca va figura in carnetul de munca timp de 1 an ?:O
Nu a lucrat, nu a fost platit, nu a demisionat ............ nu a avut nici o reactie la acest fapt timp de 1 an si acum doreste ......... ce anume? Nulitatea deciziei de cfp si incetarea CIM la data cand a terminat concediul de crestere copil?
Un temei "de drept" exista in atacarea deciziei dar ce faci cu temeiul "de fapt" ?
Nu mai puteti ataca decizia comunicata de catre angajator acum un an, caci potrivit art. 283 alin. (1) lit. a) din Codul muncii, cererile în vederea soluţionării unui conflict de muncă pot fi formulate "în termen de 30 de zile calendaristice de la data în care a fost comunicată decizia unilaterală a angajatorului referitoare la încheierea, executarea, modificarea, suspendarea sau încetarea contractului individual de muncă.
~ Conținut șters la cerere ~
decizia s-a comunicat in urma cu 15 zile(deci e in termen sa faca contestatie ), datata cu anul 2008. situatia e reala.