Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... concediu fara plata
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

concediu fara plata

Buna ziua,
Am un salariat care doreste 15 zile concediu fara plata.
Treabuie sa fac decizie de suspendare pe care sa o inregistrez la ITM?
Multumesc
Da. Emiteti decizie in baza cererii depuse de salariat . Se inregistreaza la ITM.
adelaida_07, utilizator
Nu este nevoie de decizie de suspendare. Veti inregistra cererea lui, o veti pune la dosarul de personal iar cand va dori sa plece ii veti scrie in carnetul de munca ca in perioada de angajare a avut X zile de concediu fara plata.

Concediul fara plata reprezinta o suspendare a CIM prin acordul partilor.
Nu este necesar a se intocmi si inregistrala ITM o astfel de decizie.
Eu, de exemplu, pastrez toate cererile de concediu pe fiecare luna intr-un dosar si dosarele + pontajele intr-un biblioraft (mai multe).
Recomandarea este de a face decizie de suspendare vizate la ITM,dar in practica se fac inregistrari in carenetul de munca pe baza cererilor de CFP.
Depinde de la inspector la inspector (in cadrul aceluiasi ITM #-o ). Saptamana trecuta la ITM Buc nu mi-a fost aceptata cererea pe motiv ca se ataseaza statului din luna aferenta iar acum 3 saptamani alt inspector nu mi-a primit-o pe motiv ca nu se vizeaza....:-/.In cazul meu le pastrez intr-un biblioraft toate cererile de concediu (cu sau fara plata, ca si d-na nikol.ilea).Totusi, pentru linistea dvs. intocmiti cel putin cererile(cu aprobarea administratorului si stampila) iar in cazul unui control le puteti prezenta.