Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Art. 109, alin. 3 - UNDE și ÎN CE CONDIȚII își ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Art. 109, alin. 3 - UNDE și ÎN CE CONDIȚII își execută pedeapsa un bolnav psihic aflat sub tratament PSIHIATRIC`??

Art. 109, alin. (3) din NCP,
"Dacă persoana obligată la tratament este condamnată la o pedeapsă privativă de libertate, tratamentul se efectuează şi în timpul executării pedepsei."
`
Din experiența dumneavoastră cei care cunoașteți realitatea de fapt, pe timpul executării pedepsei, UNDE și ÎN CE CONDIȚII își execută pedeapsa un bolnav psihic aflat sub tratament PSIHIATRIC obligatoriu sau voluntar`??
`
Art. 46 din LEGEA 487/2002 REPUBLICATA 2012, LEGEA SANATATII MINTALE SI A PROTECTIEI PERSOANELOR CU TULBURARI PSIHICE:
"Conditiile de asistenta si ingrijire a sanatatii mintale ale persoanelor care executa pedepse cu inchisoarea sau care sunt retinute sau arestate preventiv si despre care s-a stabilit ca au o tulburare psihica, precum si persoanele internate in spitalul de psihiatrie ca urmare a aplicarii masurilor medicale de siguranta prevazute de Codul penal nu pot fi discriminatorii in raport cu celelalte persoane bolnave psihic."
`
Art. 25 din aceiași LEGE:
Pentru asigurarea calitatii ingrijirilor, serviciile de sanatate mintala trebuie sa indeplineasca urmatoarele conditii:
a) sa fie accesibile din punct de vedere geografic, prin repartizarea judicioasa in teritoriu a unitatilor din sectorul public;
b) sa asigure continuitatea ingrijirilor si acoperirea diversitatii nevoilor de evaluare, tratament, rabilitare si reintegrare a persoanelor cu tulburari psihice;
c) sa asigure si sa dezvolte modele de ingrijire comunitara;
d) sa dispuna, dupa caz, de personal medical, paramedical si auxiliar calificat, in numar suficient si supus unui proces continuu de formare profesionala;
e) sa dispuna de spatii, amenajari si echipamente care sa permita proceduri de evaluare si terapie adecvate si active pentru asigurarea de ingrijiri complete, in conformitate cu normele internationale;
f) sa asigure utilizarea unor metode terapeutice care sa contribuie la restabilirea, mentinerea si dezvoltarea capacitatii pacientilor de a se autoadministra;
g) sa permita exercitarea drepturilor cetatenesti si a celor ce deriva din calitatea de pacient, cu exceptia situatiilor prevazute de legislatia in vigoare;
h) sa respecte viata privata a persoanei cu tulburari psihice;
i) sa respecte si sa fie adaptate convingerilor religioase si culturale ale persoanelor cu tulburari psihice;
j) sa asigure accesul pacientului la procesul de evaluare a ingrijirilor.
`
Penitenciarele pot asigura pacientului deținut, servicii medicale de specialitate`?
Au personal calificat, doctori psihiatrii....?
`
Bolnavul sub medicație are nevoie de liniște și izolare față de restul deținuților, nu poate suporta detenția un bolnav sub tratament psihiatric într-o celulă cu alți deținuți.
Sunt cazuri când stau și 35 de oameni într-o celulă sau chiar mai mulți.
`
CUM SE PROCEDEAZĂ ÎN PRACTICĂ`??
Dapix, utilizator
Eu stiam ca sunt niste sectii speciale de psihiatrie in anumite penitenciare, dar in concret nu pot sa va spun.