Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Mostenire cu demonstrare filiatie?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Mostenire cu demonstrare filiatie?

Buna ziua

strabunicii mei au avut doua fiice. Una din ele mi-a fost mie bunica din partea tatei. A doua fiica a avut o alta fiica care nu a mai avut niciun urmas (nici sot, nici copii). Bunica si tatal meu au murit, la fel si strabunicii. In ce masura si cum pot demonstra faptul ca sunt unic urmas al matusii mele (sau macar urmas). Intreb acest lucru pentru ca as dori sa stiu daca este necesar sa se incheie testament pe numele meu.

Situatia mastusii mele nu este, din pacate , tocmai roza si vreau sa stiu daca ma pot ocupa d eingrijire si de toate cele de trebuinta pentru aceste zile. Oricum eu m-am ingrijit de dansa (dupa cum am spus nu mai are pe nimeni). nu sunt mort dupa mostenire, dar nu as dori sa ajunga pe mana statului sau a vreunui impostor (nu cred ca este cazul)
Puteti demonstra ca sunteti singur mostenitor prin certificatele de mostenitor eliberate cu ocazia dezbaterii succesiunilor sau , daca nu au fost dezbatute aceste succesiuni prin stabilirea calitatii de mostenitor la notariat , unde va trebui sa aduceti 2 martori care sa confirme calitatea dvs de descendent al defunctilor.
B-)
buna ziua!
puteti demonstra legatura de rudenie prin actele de stare civila:
-certificatul dvs de nastere;
-certificatul de nastere, casatorie al mamei dvs.
-certficat de nastere al matusii.
de regula notarul va cere si un extras de uz oficial din registrul de nasteri.
Cred ca imi este greu sa aduc doi martori. Pot fi alte rude ale mele (mama, matusi, sotie?)
am urmatoarele acte:
acte de nastere matusa mea si bunica mea
acte de nastere tatal meu
istoric de proprietati prin care strabunicii mei daruiau cu dota pe bunica mea si pe mama matusii
succesiunea matusii dupa mama ei.

Multumesc de raspuns.
Calitate de moştenitor şi dreptul de moştenitor rezultă din Certificatul de Naştere.
Pentru dovedirea gradului de moştenitor sunt necesare prezentarea Certificatului de Naştere, Certificat de Căsătorie, Certificat de Deces.
Dreptul de moştenire este INDIVIZIBIL şi IMPRESCRIPTIBIL=D>
Nu este nevoie de NOTAR....
Pai aveti dreptate. dar problema la mine este ca:
strabunicii aveau doua fete
fetele s-au casatorit (nu am certificatele de casatorie ale fetelor)
una din ele a avut un baiat -> tatal meu (lucrurl acesta este demonstrabil)
a doua fata a avut o fata care nu a mai avut urmasi

Cum demonstrez efectiv prin acte ca eu sunt nepotul ei? Am un martor care nu este din familie... al doilea poate fi din familie?

multumesc