Forum Discuţii juridice Probleme privind insolvenţa, ... convocare adunarea creditorilor
Discuție deschisă în Probleme privind insolvenţa, lichidarea judiciară şi falimentul

convocare adunarea creditorilor

Sunt creditorul unei societati in insolventa, apar in tabelul preliminar, dar nu am fost convocat la prima adunare a creditorilor.Vreau sa anulez aceasta adunare pentru motivul ca nu am fost convocat.... Cum fac dovada ca nu am fost convocat, notificat?
oana_i a scris:
Sunt creditorul unei societati in insolventa, apar in tabelul preliminar, dar nu am fost convocat la prima adunare a creditorilor.Vreau sa anulez aceasta adunare pentru motivul ca nu am fost convocat.... Cum fac dovada ca nu am fost convocat, notificat?

Buna ziua,
1.
Faptul ca nu ati fost convocat se afirma in fata Jdecatorului-Sindic.
Starea contrarie trebuie probata (dovedita) de cel ce trebuia sa va notifice.
Hotararile Adunarii Creditorilor pot fi desfiintate de Judecatorul -Sindic, la cererea creditorilor indreptatiti.
Vezi Legea 85/2006, art.14, alin.(7).
Cu stima,
Profesionist in Insolventa Eugen Marcov
legalmgm, utilizator
apar in tabelul preliminar, dar nu am fost convocat la prima adunare a creditorilor..

Supozitii pot sa fac , dar ca sa va raspund la concret va intreb cum ati aflat de dosar si ca atare ati facut cerere de admitere a creantei care a si fost admisa in tabelul preliminar ??

Am mai multe actiuni in pretentii impotriva debitorului suspendate pe motivul intrarii in proc. insolventei.Asa am aflat de dosarul de faliment, iar apoi fireste ca am facut cerere de creanta. Desi ni s-a comunicat un raport si un tabel preliminar al creditorilor, nu am fost convocati la adunarea creditorilor prin bpi sau alt mijloc.
nu am fost convocati la adunarea creditorilor prin bpi sau alt mijloc.

- daca adunarea creditorilor s-a tinut inainte ca dvs sa depuneti cererea de admitere a creantei atunci asta e.
- daca adunarea creditorilor s-a tinut dupa depunerea cererii de admitere a creantei atunci trebuia sa va notifice
Oricum notificarea prin BPI este obligatorie !!
Art. 7. - (1) Citarea părţilor, precum şi comunicarea oricăror acte de procedură, a convocărilor şi notificărilor se efectuează prin Buletinul procedurilor de insolvenţă.
puteti cere jud sindic la primul termen acest lucru- sa puna in vedere lichidatorului sa refaca comunicarea , sa tina o noua sedinta ....