Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - impozit pe venitul ... Prelungire contract sediu de firma
Discuție deschisă în Fiscalitate - impozit pe venitul nerezidenţilor şi reprezentanţelor

Prelungire contract sediu de firma

Buna ziua,
Am un apartament in care am avut chiriasi care au plecat acum un an.
Acestia au inca o firma cu sediul la adresa unde locuiesc.
Anul acesta au revenit cu solicitarea de a le prelungi contractul de sediu de firma fara a cere sa le inchiriez apartamentul deoarece au unde sta la o alta adresa.
Daca le prelungesc cu inca 2 ani contractul de sediu de firma la ce riscuri ma expun? Cam cat ar trebui sa le iau pentru aceasta? Cum trebuie sa declar fiscal acest lucru?
Multumesc anticipat!
george-neagu, moderator
Prelungirea sediului social se poate face prin contract de comodat cu titlu gratuit sau contract de inchiriere. Daca percepeti un anumit tarif pentru gazduirea sediului, va trebui sa faceti contract de inchiriere care se declara la ANAF prin declaratia 220.
Tarifele de gazduire sediu social pornesc de la 100 euro/an, puteti arunca o privire pe google pentru a vedea preturile de pe piata.
Singurul risc ar fi sa platiti impozit majorat pentru locuinta cu destinatie mixta. La prelungirea sediului social chiriasii trebuie sa declare la ONRC ca nu desfasoara activitate la sediu, si dvs. in calitate de proprietar sa declarati la DITL ca locuinta are 100% scop rezidential.
Prelungirea sediului social se poate face prin contract de comodat cu titlu gratuit sau contract de inchiriere. Daca percepeti un anumit tarif pentru gazduirea sediului, va trebui sa faceti contract de inchiriere care se declara la ANAF prin declaratia 220.
Tarifele de gazduire sediu social pornesc de la 100 euro/an, puteti arunca o privire pe google pentru a vedea preturile de pe piata.
Singurul risc ar fi sa platiti impozit majorat pentru locuinta cu destinatie mixta. La prelungirea sediului social chiriasii trebuie sa declare la ONRC ca nu desfasoara activitate la sediu, si dvs. in calitate de proprietar sa declarati la DITL ca locuinta are 100% scop rezidential.
Multumesc!