Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Transfer venituri din dividende pt lichidare sold ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Transfer venituri din dividende pt lichidare sold credit

Buna,

Unul dintre parinti obtine venituri din dividende (impozitate cu 5%) si isi doreste sa ma ajute la acoperirea unei parti din creditul Prima Casa.

Va rog sa ma ajutati cu 3 intrebari:
1. Tinanad cont ca e vorba de o suma considerabila ~100.000RON (venit din dovidende), este legal corect sa se faca un simplu transfer (eg:online sau ordin de plata) in contul meu? Sau un act notarial ar fi necesar pt a stipula natura transferui?

2. Daca o parte din creditul Prima Casa (eu fiind titular) este acoperit din astfel de venituri, parintele in cauza ar avea vreun drept de uzufruct asupra imobilului? (Contractul vanzare-cumparare este pe numele meu)

3. Daca aleg sa nu fac rambursare anticiapata a creditului cu acesti bani si decid sa ii pastrez intr-un ct. crt, dat fiind valoarea si destinatia incasarii, s-ar pune problema unei posibile impozitari a acestui venit?

Va multumesc

Alex265, utilizator
Buna ziua,
1.se poate face o donatie cu scutire de raport. Daca donatia este cu sarcina de a achita ratele la Prima Casa, dispunerea in alte scopuri de bani poate atrage revocarea donatiei.
Se poate si direct prin transfer bancar, dar riscati ca ANAF sa perceapa impozit de 16%, conform art.117 cod fiscal."Orice venituri constatate de organele fiscale, în condițiile Codului de procedură fiscală, a căror sursă nu a fost identificată se impun cu o cotă de 16% aplicată asupra bazei impozabile ajustate. Prin decizia de impunere organele fiscale vor stabili cuantumul impozitului și al accesoriilor."
2. nu dobandeste niciun drept asupra imobilului;
3. nu se impoziteaza