avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 931 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Modalitate calcul TVA la penalitati intarziere in ...
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Modalitate calcul TVA la penalitati intarziere in executarea contractului

Va rog frumos sa ma lamuriti intr-o problema legata de TVA. Daca am un contract de prestari servicii, prestatorul intarzie lucrarea si eu ii percep penalitati conform contractului, cum este corect sa calculez TVA-ul si sa platesc factura:
var. 1. Platesc TVA la intreaga suma aferenta serviciilor prestate si din aceasta suma scad penalitatile pentru care TVA e zero? (exemplu: prestatorul a prestat servicii de 1000 lei, calculez 19% la 1000 lei, adica 190 lei si penalitati de 0.15 % pentru 5 zile intarziere. voi avea de platit in total: 1000+190-7,5 lei = 1182.50 lei)
sau
var. 2. Platesc TVA la suma aferenta serviciilor prestate minus penalitati? (exemplu: (1000-7.5)*19%=1181,08 lei)
Eu stiu ca la penalitati nu se calculeaza TVA pentru ca nu intra in baza de impozitare, dar am nevoie de o confirmare oficiala ca prima varianta este cea corecta si cum pot sa argumentez legal acest lucru.
Multumesc

Alte discuții în legătură

Stornare factura-tva 19 sau 24 sim_ionescu sim_ionescu daca am facut o factura de avans pentru prestari servicii in luna mai cu tva 19 , iar acum vreau sa stornez aceasta factura , cu ce tva facturez 19 sau 24 (vezi toată discuția)
Calculare penalitati androneoana androneoana am o factura nr. x din 15.08.2011 spre exemplu, care este scadenta pe data de 31.08.2011 totalul facturii este de 5400 lei.Daca este platita esalonat cum se ... (vezi toată discuția)
Penalitati intarziere facturi neincasate talmacel talmacel Buna ziua, Am incheiat un contract de prestari servicii cu o firma, si in contract la penalitati scrie \" Pentru intarzieri mai mari de 30 zile, ... (vezi toată discuția)