avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1052 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Penalitati intarziere facturi neincasate
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Penalitati intarziere facturi neincasate

Buna ziua,

Am incheiat un contract de prestari servicii cu o firma, si in contract la penalitati scrie " Pentru intarzieri mai mari de 30 zile, beneficiarul va plati penalitati de 0.1 % din valoarea sumei restanta la plata". As vrea sa ii facturez penalitati la o factura dar nu stiu cum sa procedez.
Factura este din 03.07.2009, cu suma de 18408.34. In 04.08.2009 s-a achitat suma de 10.000 ron. In 08.10.2009 s-a achitat suma de 2500 ron. In data de 09.10.2009 s-a achitat suma de 2500 ron. Si in 16.10.2009 s-a achitat restul de plata de 3408.34 ron.
Imi puteti spune va rog cum sa calculez aceste penalitati pentru a le factura( sa am la baza o lege, cum i le calculez pe zi sau)
:-/
Cel mai recent răspuns: Magda Staicu , Consultant fiscal 10:07, 2 Noiembrie 2009
Aveti contract de prestari servicii-legea partilor -si in baza acestuia incepand cu data(30 zile dvs.ati convenit asa)de 05.08.2009 ii calculati penalizarile pentru suma ramasa de plata mentionand pe factura "penalitati contract nr...din data...".
Penalitatile nu-s purtatoare de TVA.
cateva exemple de calcul aici:

www.avocatnet.ro/content/for...
multumesc mult:rofl:
iar in sensul tva , penalitatile au urmatorul regim :
(3) Baza de impozitare nu cuprinde următoarele:

b) sumele reprezentând daune-interese, stabilite prin hotărâre judecătorească definitivă şi irevocabilă, penalizările şi orice alte sume solicitate pentru neîndeplinirea totală sau parţială a obligaţiilor contractuale, dacă sunt percepute peste preţurile şi/sau tarifele negociate. Nu se exclud din baza de impozitare orice sume care, în fapt, reprezintă contravaloarea bunurilor livrate sau a serviciilor prestate;

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

E nevoie de factura pt penalitati din contract? adela05 adela05 Conform noului co fiscal, e necesar sa se emita facture pentru penalitati in baza unui contract sau este suficienta notificarea? (vezi toată discuția)
Penalitati alexandra1930 alexandra1930 Buna ziua, Conform unui contract intre 2 persoane juridice pentru un eveniment (de exemplu in valoare de 1000+24=1240 ron), in cazul anularii de catre client ... (vezi toată discuția)
Tva la penalitati? bestb bestb Salut! Am nevoie de un raspuns urgent cu privire la colectarea tva la penalitati. Am antecontract cu un client pentru vanzarea unui apartament, in care se ... (vezi toată discuția)