Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Penalitati intarziere facturi neincasate
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Penalitati intarziere facturi neincasate

Buna ziua,

Am incheiat un contract de prestari servicii cu o firma, si in contract la penalitati scrie " Pentru intarzieri mai mari de 30 zile, beneficiarul va plati penalitati de 0.1 % din valoarea sumei restanta la plata". As vrea sa ii facturez penalitati la o factura dar nu stiu cum sa procedez.
Factura este din 03.07.2009, cu suma de 18408.34. In 04.08.2009 s-a achitat suma de 10.000 ron. In 08.10.2009 s-a achitat suma de 2500 ron. In data de 09.10.2009 s-a achitat suma de 2500 ron. Si in 16.10.2009 s-a achitat restul de plata de 3408.34 ron.
Imi puteti spune va rog cum sa calculez aceste penalitati pentru a le factura( sa am la baza o lege, cum i le calculez pe zi sau)
:-/
Aveti contract de prestari servicii-legea partilor -si in baza acestuia incepand cu data(30 zile dvs.ati convenit asa)de 05.08.2009 ii calculati penalizarile pentru suma ramasa de plata mentionand pe factura "penalitati contract nr...din data...".
Penalitatile nu-s purtatoare de TVA.
cateva exemple de calcul aici:

www.avocatnet.ro/content/for...
multumesc mult:rofl:
iar in sensul tva , penalitatile au urmatorul regim :
(3) Baza de impozitare nu cuprinde următoarele:

b) sumele reprezentând daune-interese, stabilite prin hotărâre judecătorească definitivă şi irevocabilă, penalizările şi orice alte sume solicitate pentru neîndeplinirea totală sau parţială a obligaţiilor contractuale, dacă sunt percepute peste preţurile şi/sau tarifele negociate. Nu se exclud din baza de impozitare orice sume care, în fapt, reprezintă contravaloarea bunurilor livrate sau a serviciilor prestate;