Forum Discuţii juridice Legislaţie europeană, CEDO, UE, ... Plangere la CEDO
Discuție deschisă în Legislaţie europeană, CEDO, UE, proceduri europene

Plangere la CEDO

Buna ziua
Pt a depune plangere la CEDO este neaparat necesar sa trec prin faza apelului sau este suficienta o hotarare ramasa definitiva prin neapelare la prima instanta? Speta este dreptul de proprietate "inalienabil"
Va multumesc!
Daca hotararea a ramas definitiva prin neapelare inseamna ca puteti formula cererea catre CEDO.
Expirand termenul de apel, nu mai poate fi exercitata aceasta cale de atac.
Da, va multumesc, stiu ca nu se mai poate formula apel, inca nu am obtinut o hotarare si nu mai am de gand sa declar apel.
O faceți pe aceasta definitivă.
Exact, multumesc, asa aveam de gand sa fac, dar nu eram sigur ca este si acceptabil.