avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 760 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Legislaţie europeană, CEDO, UE, ... Plangere la CEDO
Discuție deschisă în Legislaţie europeană, CEDO, UE, proceduri europene

Plangere la CEDO

Buna ziua
Pt a depune plangere la CEDO este neaparat necesar sa trec prin faza apelului sau este suficienta o hotarare ramasa definitiva prin neapelare la prima instanta? Speta este dreptul de proprietate "inalienabil"
Va multumesc!
Cel mai recent răspuns: -ELLA- , utilizator 22:56, 6 Decembrie 2018
Daca hotararea a ramas definitiva prin neapelare inseamna ca puteti formula cererea catre CEDO.
Expirand termenul de apel, nu mai poate fi exercitata aceasta cale de atac.
Da, va multumesc, stiu ca nu se mai poate formula apel, inca nu am obtinut o hotarare si nu mai am de gand sa declar apel.
O faceți pe aceasta definitivă.
Exact, multumesc, asa aveam de gand sa fac, dar nu eram sigur ca este si acceptabil.

Alte discuții în legătură

Pentru a merge mai departe cu un dosar penal la cedo este îndeajuns ... Snake1970 Snake1970 Pentru a merge mai departe cu un dosar penal la CEDO este îndeajuns judecată de Fond și Apelul care l am făcut eu? (vezi toată discuția)
Procura cedo taticu100 taticu100 Buna ziua! Suntem 114 persoane (creditori salariati ai unei societati in faliment), care dorim sa ne adresam CEDO. Am ales dintre noi un reprezentant. Am vrea ... (vezi toată discuția)
Plangere cedo costa332 costa332 Am avut un proces la care mi-a venit un raspuns nefavorabil, am facut recurs (recursul a fost respins), in ce mod pot sa fac o plangere la Comisia Europeana ... (vezi toată discuția)