avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 896 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... clarificare privind procedura de solicitare a unui ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

clarificare privind procedura de solicitare a unui ajutor judiciar

Buna ziua,

As dori o clarificare privind procedura de solicitare a unui ajutor judiciar.
In urma acestei solicitari am primit de la Judecatorie o scrisoare in care mi se cer urmatoarele:

1. Indicati care este starea materiala a dvs. respectiv
* depuneti dovezi privind veniturile pe care le-ati obtinut in ultimele doua luni, si
* extrase din care sa rezulte soldul de la data de zz.ll.aaaa al conturilor bancare pe care
le detineti.

2. Indicati membrii de familie cu care va gospodariti, si sa depuneti dovezi cu privire
la veniturile obtinute de acestia in ultimele doua luni.

3. Depuneti o declaratie pe propria raspundere din care sa rezulte daca in ultimele 12
luni ati mai beneficiat de ajutor public judiciar, iar in caz aformativ, in ce forma, pentru ce
cauza si cuantumul ajutorului.

4. Depuneti dovada din partea Primariei XXX cu ce bunuri mobile si imobile figurati in
evidente si ce valori impozabile au.

5. Depuneti divada din partea Administratia Judeteana a Finantelor Publice XXX cu
privire la veniturile obtinute de dumneavoastra in ultimul an fiscal.

6. Depuneti dovada din partea Administratia Judeteana a Finantelor Publice XXX cu
privire la bancile la care aveti deschise conturi, cu mentiunea ca aceste informatii sunt
centralizate de Ministerul Finantelor Publice in temeiul Ordinului nr. 600/1/2006 din 17
aprilie 2006 al Ministerului Finantelor Publice si Bancii Nationale a Romaniei.

7. Depuneti dovada privind contractul de munca sau cuponul de pensie.

As dori sa stiu daca este suficient ca celalalt sot sa prezinte dovada venitului pe ultimele doua luni (punctul 2)
sau este necesar ca si celalalt sot (nu petentul) sa prezinte toate documentele indicate la punctele 1,3,4,5,6,7?

De asemenea, ca dovada pentru venitul pe ultimele doua luni (punctul 1 si 2), este suficienta o adeverinta de venit de la angajator?
Am inteles de la ANAF ca nu pot elibera asa ceva deoarece nu au aceasta informatie.

Va multumesc pentru eventualele clarificari.
Cel mai recent răspuns: padriani , utilizator 13:39, 13 Octombrie 2017
Pentru a obtine ajutor public judiciar in materie civila trebuie sa depuneti toate documentele mentionate in adresa pe care ati primit-o de la judecatorie.
Numai daca din documentele depuse rezulta ca venitul/ membru de familie se incadreaza in prevederile OUG nr. 51/ 2008 cu modificarile si completarile ulterioare veti putea primi ajutor public judiciar in materie civila.
POPA GHEORGHE a scris:

Pentru a obtine ajutor public judiciar in materie civila trebuie sa depuneti toate documentele mentionate in adresa pe care ati primit-o de la judecatorie.
Numai daca din documentele depuse rezulta ca venitul/ membru de familie se incadreaza in prevederile OUG nr. 51/ 2008 cu modificarile si completarile ulterioare veti putea primi ajutor public judiciar in materie civila.


Acest aspect imi este prezentat si in documentul de la Instanta. In calitate de petent voi prezenta acele documente. Nu imi este clar daca toate punctele se aplica si pentru celalat sot, sau numai punctul 2. Mentionez ca petentul este doar unul din soti.
Ultima modificare: Joi, 12 Octombrie 2017
padriani, utilizator
Daca totul se raporteaza la venitul calculat per membru de familie, documentele pe care le veti depune trebuie sa se refere la veniturile realizate de toti membrii din familie.
"Daca totul se raporteaza la venitul calculat per membru de familie, documentele pe care le veti depune trebuie sa se refere la veniturile realizate de toti membrii din familie."

Pentru a evita astfel de presupuneri (daca, parca) am postat tot ce e scris in scrisoarea primita de la Judecatorie. In aceasta scrisoare adresata mie se gasesc 7 puncte. Intrebarea mea este: Punctele 1, 3, 4, 5, 6, 7 se aplica si celuilalt sot daca la punctul 2 deja se precizeaza ce dovada sa prezint pentru a demonstra veniturile familiei?
Eu consider ca nu se aplica, deoarece, pentru demonstrarea veniturilor familiei, Judecatoria a specificat deja la punctul 2 ce dovezi sa aduc.
Ultima modificare: Vineri, 13 Octombrie 2017
padriani, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Ce trebuie sa fac sa fiu scutita de taxa de timbru nicoleta-visa nicoleta-visa Am depus la judecatoria sibiu o contestatie la executarea silita. Venitul total al familiei este sub 1400 ron ( doi copii minori si sotul persoana cu ... (vezi toată discuția)
Cerere ajutor public judiciar Laura Stamate Laura Stamate Buna ziua, am depus o cerere de ajutor ubplic judiciar in dosarul privind o contestare la executare. Am primit din partea instantei o adresa prin care mi se ... (vezi toată discuția)
Timbrare lemon12 lemon12 Buna ziua, as dori si eu o lamurire legata de un dosar partaj-parte de parat: la prima infatisare nu s-a pus in vedere de judecator sa achit taxa de ... (vezi toată discuția)