avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1004 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Protecţia consumatorului, ... Obligații service auto
Discuție deschisă în Protecţia consumatorului, garanţii şi probleme asociate produselor şi serviciilor

Obligații service auto

Buna,
Am o problema cu o piesa (distributie) monatata la un service autorizat care s-o defectat dupa 3 luni si 4000 de km.
service-ul respectiv are obligatia legala sa aduca la sediu masina defecta sau trebuie sa o aduc eu pe costul meu si se deconteaza la sfarsit si cat este termenul legal maxim in executarea lucrarii ?
Multumesc.
Ultima modificare: Joi, 12 Octombrie 2017
Admin, administrator
Cel mai recent răspuns: ynocentta , utilizator 21:00, 12 Octombrie 2017
Nu exista legal prevazut obligatia service-ului sa asigure platforma deplasare auto defect
Termenul de executie reparatie legal este de 30 de zile,dar termenul se refera strict la manopera,la montarea piesei in service
Trebuie sa aveti in vedere ca pentru unele marci auto nu exista depozite piese in tara,service-ul face comanda la diferiti comercianti externi care declara termen de livrare 3,5,7 zile sau neprecizat
Luati in calcul inclusiv birocratia aferenta, perioada cu transportul,si veti constata ca pentru o piesa se poate astepta si 5-6 luni

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Produs defect în garanție - cine plătește costurile montarii produsului? ionutvd ionutvd Bună ziua, Lucrez la un magazin online de piese auto și avem următoarea speta: Un client a cumpărat un produs în valoare de 400 lei, iar montajul ... (vezi toată discuția)
Probleme garantie piese auto valentinm1972 valentinm1972 buna seara,in urma cu aproximativ un an de zile am cumparat o caseta de directie pentru autoturismul propriu,caseta a fost montata in service autorizat cu ... (vezi toată discuția)
Probleme garantie piese auto service volkswagen zsoltmolnar zsoltmolnar Buna ziua, Deschid si eu un topic, sper sa ma lamureasca cineva. Am achizitionat un autoturism marca VW Golf 6 din germania in august 2016, direct de la ... (vezi toată discuția)