Forum Discuţii juridice Protecţia consumatorului, ... Obligații service auto
Discuție deschisă în Protecţia consumatorului, garanţii şi probleme asociate produselor şi serviciilor

Obligații service auto

Buna,
Am o problema cu o piesa (distributie) monatata la un service autorizat care s-o defectat dupa 3 luni si 4000 de km.
service-ul respectiv are obligatia legala sa aduca la sediu masina defecta sau trebuie sa o aduc eu pe costul meu si se deconteaza la sfarsit si cat este termenul legal maxim in executarea lucrarii ?
Multumesc.
Admin, administrator
Nu exista legal prevazut obligatia service-ului sa asigure platforma deplasare auto defect
Termenul de executie reparatie legal este de 30 de zile,dar termenul se refera strict la manopera,la montarea piesei in service
Trebuie sa aveti in vedere ca pentru unele marci auto nu exista depozite piese in tara,service-ul face comanda la diferiti comercianti externi care declara termen de livrare 3,5,7 zile sau neprecizat
Luati in calcul inclusiv birocratia aferenta, perioada cu transportul,si veti constata ca pentru o piesa se poate astepta si 5-6 luni