Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Trecere din CIC in CIC - Calcul indemnizație pentru ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Trecere din CIC in CIC - Calcul indemnizație pentru al doilea copil

La primul copil mama solicitat CIC până la 1 an (indemnizație 85% din media veniturilor nete realizate în ultimele 12 luni, plafonat), apoi a prelungit CIC până la 2 ani (indemnizație 0 până la modificarea din iulie 2016 a OUG 111/2010, apoi 85% din media veniturilor).
La intrarea în al doilea CIC, cum se calculează indemnizația? Se iau în calcul și lunile în care indemnizația a fost 0, sau în acest caz se iau în calcul 12 luni cu venit din ultimele 24 anterioare nașterii celui de-al doilea copil?
Sau, ținând cont că CIC este venit neimpozabil, ar trebui luate în calcul veniturile din aceleași 12 luni din ultimii 2 ani ca la primul copil?
Va mulțumesc anticipat pentru răspuns

S.Livia, utilizator