Forum Discuţii contabile şi ... Impozite şi taxe locale Inmatriculare auto oct 2017
Discuție deschisă în Impozite şi taxe locale

Inmatriculare auto oct 2017

Doresc sa cumpar un autovehicul de la o firma. Autovehiculul a fost adus din Germania si i s-a scos primul set de numere rosii in judetul TM. Este adevarat ca declaratia fiscala pe proprie raspundere insotita de o copie a CUI firmei si factura fiscala cu valoarea in lei a masinii e tot ce trebuie (din partea vanzatorului) pentru ca eu sa pot inmatricula masina?
Mai sunt necesare certificatul fiscal si fisa de radiere
ynocentta a scris:

Mai sunt necesare certificatul fiscal si fisa de radiere

Autovehiculul nu a mai fost inmatriculat in Romania. Are ambele Brief-uri (Mare si Mic).
Din acest motiv fisa de radiere iese din discuție.
De certificatul fiscal nu sunt prea sigur daca e necesar sau nu.

Mulțumesc pentru răspuns.
Proprietarrul din TM trebuie sa inscrie la primaria de care apartine autovehiculul in 30 zile. Nu putea lua numere rosii fara a fi proprietar. Deci, avand in vedere ca tu cumperi de la proprietarul roman iar nu din Germania, trebuie si certificatul fiscal de la acesta.

sicabboy1 a scris:

ynocentta a scris:

Mai sunt necesare certificatul fiscal si fisa de radiere

Autovehiculul nu a mai fost inmatriculat in Romania. Are ambele Brief-uri (Mare si Mic).
Din acest motiv fisa de radiere iese din discuție.
De certificatul fiscal nu sunt prea sigur daca e necesar sau nu.

Mulțumesc pentru răspuns.

Daca este dealer auto sau daca este inregistrata ca fond de marfa nu este nevoie de fiscal, in acest caz e suficient o copie dupa cui
Va mulțumesc !
sicabboy1, utilizator