avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1002 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Impozite şi taxe locale Inmatriculare auto oct 2017
Discuție deschisă în Impozite şi taxe locale

Inmatriculare auto oct 2017

Doresc sa cumpar un autovehicul de la o firma. Autovehiculul a fost adus din Germania si i s-a scos primul set de numere rosii in judetul TM. Este adevarat ca declaratia fiscala pe proprie raspundere insotita de o copie a CUI firmei si factura fiscala cu valoarea in lei a masinii e tot ce trebuie (din partea vanzatorului) pentru ca eu sa pot inmatricula masina?
Cel mai recent răspuns: sicabboy1 , utilizator 20:02, 15 Octombrie 2017
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Mai sunt necesare certificatul fiscal si fisa de radiere
ynocentta a scris:

Mai sunt necesare certificatul fiscal si fisa de radiere


Autovehiculul nu a mai fost inmatriculat in Romania. Are ambele Brief-uri (Mare si Mic).
Din acest motiv fisa de radiere iese din discuție.
De certificatul fiscal nu sunt prea sigur daca e necesar sau nu.

Mulțumesc pentru răspuns.
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Proprietarrul din TM trebuie sa inscrie la primaria de care apartine autovehiculul in 30 zile. Nu putea lua numere rosii fara a fi proprietar. Deci, avand in vedere ca tu cumperi de la proprietarul roman iar nu din Germania, trebuie si certificatul fiscal de la acesta.
2 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util

sicabboy1 a scris:

ynocentta a scris:

Mai sunt necesare certificatul fiscal si fisa de radiere


Autovehiculul nu a mai fost inmatriculat in Romania. Are ambele Brief-uri (Mare si Mic).
Din acest motiv fisa de radiere iese din discuție.
De certificatul fiscal nu sunt prea sigur daca e necesar sau nu.

Mulțumesc pentru răspuns.



Daca este dealer auto sau daca este inregistrata ca fond de marfa nu este nevoie de fiscal, in acest caz e suficient o copie dupa cui
Va mulțumesc !
Ultima modificare: Duminică, 15 Octombrie 2017
sicabboy1, utilizator

Alte discuții în legătură

Acte auto masina import germania SANTIER SANTIER Buna ziua! Doresc sa cumpar un auto din Germania, insa care e adus in Romania (pe platforma sau pe roti). Ma intereseaza ce acte trebuie sa imi dea ... (vezi toată discuția)
Pierdut brief !!! nina_ar nina_ar Buna ziua! As dori sa stiu si eu care este procedura si ce acte sunt necesare in cazul in care s-a pierdut brief-ul ... (vezi toată discuția)
Inmatriculare auto masina din germania dan73nik dan73nik As dori sa cumpar o masina din Germania, ca apoi sa o inmatriculez in Romania. Ce stiti despre inmatricurea pe baza de factura ? Influenteaza asupra taxei de ... (vezi toată discuția)