Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Cumpărare auto de la proprietar care nu figurează ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Cumpărare auto de la proprietar care nu figurează în actele mașinii. Există soluții pentru înmatriculare?

Buna ziua. Am o problema cu o masina cumparata si nu stiu la cine sa apelez si ce sa fac in acest moment.
Am găsit o mașină pe un site de anunturi, am verificat-o la service, era bună tehnic, prețul bun, mi-a plăcut așa că am decis să o cumpăr. Nu știam care e toată procedura cu actele și eram sigură că mergem la o firma specializata să se ocupe de asta dar vânzătorul a zis că a mai făcut asta de multe ori si ca nu e mare lucru daca face el. Eu am fost fraiera perfecta care l-a crezut. A venit acasă la mine cu contractul de vânzare cumpărare, l-a semnat si mama (pe numele ei am dorit să fie mașină), i-am dat banii si am mers să îmi dea masina si actele masinii. Mi-a dat talonul si cartea de identitate si atunci am văzut că e trecut alt proprietar nu ce era completat în cvc. L-am întrebat si a zis să nu imi fac griji ca este masina lor doar că nu a mai trecut pe cartea de identitate, ca nu ii nimic și că pot să fac și eu așa dacă vreau. Nu avem habar atunci de gravitatea faptului, ii dădusem deja banii si eram si in alta comuna, era seara si daca nu luam masina nu aveam cu ce să mă întorc în oraș...decat dacă mă rugam de el să mă ducă. Așa că am luat-o. A doua zi, după o vizită la o firma specializata, dupa telefoane catre vanzator sa ma lamureasca si după citit mult pe net in legatura cu asta, m-am lămurit. Masina a rămas înmatriculată pe fostul proprietar din 2011 si de atunci a mai avut câțiva proprietari care nu s-au trecut în acte, presupun că pt evitarea taxei de mediu. Eu am nevoie de mașină pt plecare in strainatate si i-am zis asta de la inceput asa ca nu se poate să fie pe numele altcuiva (excepție mama). Omul a zis că rezolvă cu actele care dovedesc că nu are nici o datorie fiscala sapt viitoare. Doamna de la firma la care am fost a zis că trebuie să aducă dovada dobandirii masinii de la fiecare cumpărător pana acum, cei care nu sunt trecuti pe cartea de identitate. Asta i-a fost comunicat telefonic si atunci el s-a enervat si a zis că rezolvă sapt viitoare și a închis. Nu mi-a părut genul sa facă din astea, are job de inginer, sotia director, dețin casa si apartament, mai au mașini de uz propriu, parea om de credinta buna. Nu stiu ce mai poate rezolva el sapt viitoare sau doar vrea sa traga de timp, iar eu stau ca pe ace. Am stabilit să ne vedem peste 5 zile la sediul unei firme care se ocupă cu inmatriculari, el s-a supărat me motivul că dc m-am dus acolo. A zis ca vine dar nu am nici o garantie. Acuma din câte am citit pe net eu sunt total la mâna lui. Poate sa declare actele pierdute si sa ia mașina, poate să nu rezolve cu hârtiile si m-am pricopsit cu o mașină care nu e pe numele meu și nu o pot folosi în străinătate. Lucrurioe acestea abia azi le-am realizat. S-a enervat când îi ceream explicații așa că am decis că mai bine nu îl mai agit si mai tare si il las până când a zis că rezolvă el cu actele și intre timp eu mă informez si ma pregătesc pt orice situație ar apărea. Am uitat sa specific, ultimul proprietar in cid e o firma pe care am cautat-o pe internet si si-a schimbat numele si mutat sediul in alt oras. M-a mintit cu nr de proprietari anteriori, pe carte sunt 2 si ea a avut inca vreo 3. A zis ca rezolva el sapt viitoare dar in aceeasi conversație mi-a zis sa nu il mai deranjez cu idiotenii si ca il irit. Idioteniile erau intrebarile legate de faptul ca el nu apare pe cdi a masinii. Motivul pt care a facut asta l-am aflat citind pe net, el m-a tinut intr-o ceata totala. Ce pot sa fac in cazul in care nu se poate trece legal pe numele mamei si rămânem așa cu mașina? Sa ma duc la politie? Sau să dau in judecata? Am vreo șansă poate să anulez cvc si sa cer banii înapoi? E vreun termen de timp legal în care te poți răzgândi? Ce altceva as mai putea să fac? Sunt dezamagita si stresata de nu mai pot nici sa dorm. Va mulțumesc anticipat pentru răspunsuri.
Admin, administrator
Proprietar este doar acela care este trecut in acte. Stiu ca se practica acest sistem de vanzare cumparare fara intocmirea actelor, dar nu inseamna ca este corect. Eu va sugerez sa depuneti o reclamatie la Politie mai intai. Bafta !
Cred ca in cazul dvs ati fost inselat de catre vanzator deoarece dupa predarea bunului, descoperiti ca actele masinii nu sunt in regula si sunteti in imposibilitatea inmatricularii acestuia pe numele cumparatorului.

Un asemenea fapt se traduce fie juridic prin eroare asupra bunului sau a calitatilor sale, fie prin dol. Eroarea acopera toate cauzele in care v-ati dat consimtamantul tinand seama de anumite calitati pe care, insa, masina nu le prezinta in realitate. Dolul intervine atunci cand vanzatorul a folosit subterfugii, declaratii false si alte mijloace dolosive pentru a-l convinge pe cumparator sa contracteze.
Pentru cazurile in care intervin asemenea vicii de consimtamant, partea impotriva carora au fost folosite va putea invoca nulitatea relativa a contractului de vanzare cumparare..

Actiunea in anulare a contractului de vanzare cumparare este o actiune facuta in justitie ce permite partilor sa revina la situatia anterioara incheierii contractului(vanzatorul redevine proprietaul masinii, cumparatorul isi recupereaza suma de bani platita sub forma de prest). Ea intervine mai ales in caz de eroare sau dol intervenite cu ocazia incheierii contractului (atat eroarea cat si dolul reprezinta vicii de consimtamant).
Gheorghe Florin, Consilier juridic
Lipsa de experienta in domeniu se dovedeste cu prisosinta si in cazul dv care cu regret nu are sanse de reusita in termenul rapid de care aveti dv nevoie de vehicul
Vanzatorul nu are de unde sa va faca rost de documentele necesare inmatricularii ,deoarece detinatorii anteriori nu au avut inmatriculat vehiculul,nu pot prezenta documente=certificat fiscal,fisa de radiere auto
Singura varianta sa puteti utiliza vehiculul sa il puteti inmatricula pe numele dv,necesita procedura in instanta care implica timp faptic lung de solutionare
Succes !
Va mulțumesc mult pentru că v-ați luat timp să citiți si să îmi răspundeți. O sa vad ce voi face de acum încolo, o soluție amiabilă mă îndoiesc că o să accepte așa că cel mai probabil la politie o sa ma duc. M-am învățat pe viață să nu mai fac așa ceva.
Înainte de a plăti prețul trebuia sa verificați actele, seria sasiului, seria motor etc.
Succes sa rezolvați problema!
Gheorghe Florin, Consilier juridic