Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Parcare privata
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Parcare privata

Bună ziua , as vrea sa stiu care este diferenta denumiri dintre ; loc de parcare si loc ptr parcat ?
Locuiesc într-un complex rezidențial din Popesti-Leordeni , acest complex este împrejmuit cu gard si securizat la intrare si iesire cu bariere . In complex sunt proprietari de parcări private si cateva loturi de teren( fără proprietar ) aceste loturi au fost marcate si separate în locuri de parcare. Mentionez ca acest complex este administrat de 10 asociatii de proprietari ! Aceste locuri de parcare fara proprietar au fost preluate de la dezvoltator ( care sa retras din complex) si au ramas in administrarea asociatiilor de proprietari. Mentionez ca toti bani de pe inchirierea locurilor de parcare se folosesc in administrare a comuna ă complexului gen ( repararea gardului , repararea sistemului de bariere etc ). Intrebarea este : Asociațiile de proprietari pot administra legal un LOT DE TEREN marcat prin vopsirea cu dungi în locuri de parcare ? Acest teren nu a fost revendicat de nimeni si nu credem că va fi revendicat de cineva ptr ca se află într-un complex rezidențial închis. Au dreptul de folosință asociațiile de proprietari asupra acelui lot de teren ( locuri de parcare ) ?
Sub ce formă juridică si fiscală ( legala) pot închiria asociațiile de proprietari aceste locuri de parcare( lot de teren ) aflat în incinta complexului care nu au (nu are ) nu se gaseste proprietarul de mai bine de 10 ani !!!!!! ????
Marc-Antonio, utilizator
Asa cum descrieti situatia tot terenul complexului este proprietate privata comuna a celor 10 Asociatii deci este corect ce se face.
Trebuie totusi verificate contractele de vanzare pentru apartamente unde ar trebui sa apara o cota-parte indiviza din terenul complexului.
Puteti vorbi si cu dezvoltatorul, in fond el stie ce a vandut si cui.
Doar din drum au cota parte indiviza , ce am omis sa explic este ca dezvoltatorul sa extins cu complexul pe terenul ..... Carturarul a scris:

Asa cum descrieti situatia tot terenul complexului este proprietate privata comuna a celor 10 Asociatii deci este corect ce se face.
Trebuie totusi verificate contractele de vanzare pentru apartamente unde ar trebui sa apara o cota-parte indiviza din terenul complexului.
Puteti vorbi si cu dezvoltatorul, in fond el stie ce a vandut si cui.