Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... cum pot verifica daca angajatorul mi-a transmis la ITM
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

cum pot verifica daca angajatorul mi-a transmis la ITM

cum pot verifica daca angajatorul mi-a transmis la ITM decizia de demisie . daca este un contabil online sa verifice revisal, pot incheia un contract online si platii prin banca maine dimineata.
dandandandan, utilizator
Aveti doua posibilitati :
- fie solicitati angajatorului un extrs REVISAL

- fie va adresati ITM-ul pentru eliberarea unui astfel de document.

Contract de munca online (!?) nu se poate incheia.
Scuze, probabil am gresit in modul de exprimare, ma refeream daca cineva , ex contabil, are acces la revisal sa ma verifice daca mai sunt sau nu angajata la aceea sc, iar eu sa platesc o suma maine acelei persoane . Da , sigur am sa ma duc maine sa cer extras revisal, multumesc.
Nimeni nu are acces la baza nationala de date a REVISAL-ului , in afara de institutiile in drept.

Prin urmare, un angajator nu poate vedea decat salariatii sai , nu si de la alti angajatori.

De ce nu depuneti o solicitare la ITM? In termen de 5 zile veti primi extrasul revisal.
Cornel Vasile, Consilier juridic
Maine ma duc la itm, dar acum am aflat ca patronii si contabilitatea nu au trimis in termrn demisia mea, ( ultima data a preavizului fiind 10 octombrie), iar acum imi cer sa-mi rup demisia si sa o datez ca zii finala 17.10.2017 adica martea viitoare , pffffff
V-am raspuns aici la aceasta problema
www.avocatnet.ro/forum/discu...

Topicul respectiv se va inchide . Continuati discutia aici.