avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 573 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... cum pot verifica daca angajatorul mi-a transmis la ITM
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

cum pot verifica daca angajatorul mi-a transmis la ITM

cum pot verifica daca angajatorul mi-a transmis la ITM decizia de demisie . daca este un contabil online sa verifice revisal, pot incheia un contract online si platii prin banca maine dimineata.
Ultima modificare: Duminică, 15 Octombrie 2017
dandandandan, utilizator
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 20:36, 15 Octombrie 2017
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Aveti doua posibilitati :
- fie solicitati angajatorului un extrs REVISAL

- fie va adresati ITM-ul pentru eliberarea unui astfel de document.

Contract de munca online (!?) nu se poate incheia.
Scuze, probabil am gresit in modul de exprimare, ma refeream daca cineva , ex contabil, are acces la revisal sa ma verifice daca mai sunt sau nu angajata la aceea sc, iar eu sa platesc o suma maine acelei persoane . Da , sigur am sa ma duc maine sa cer extras revisal, multumesc.
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Nimeni nu are acces la baza nationala de date a REVISAL-ului , in afara de institutiile in drept.

Prin urmare, un angajator nu poate vedea decat salariatii sai , nu si de la alti angajatori.

De ce nu depuneti o solicitare la ITM? In termen de 5 zile veti primi extrasul revisal.
Ultima modificare: Duminică, 15 Octombrie 2017
Cornel Vasile, Consilier juridic
Maine ma duc la itm, dar acum am aflat ca patronii si contabilitatea nu au trimis in termrn demisia mea, ( ultima data a preavizului fiind 10 octombrie), iar acum imi cer sa-mi rup demisia si sa o datez ca zii finala 17.10.2017 adica martea viitoare , pffffff
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
V-am raspuns aici la aceasta problema
www.avocatnet.ro/forum/discu...

Topicul respectiv se va inchide . Continuati discutia aici.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Contract de munca neinregistrat lioara44 lioara44 Buna seara .La finele anului trecut am solicitat ITM-ului un extras din revisal fiind angajata unui cabinet medical cu 4 ore.Contractul de munca cu respectivul ... (vezi toată discuția)
Nu stiu unde sa ma duc sandry 86 sandry 86 Buna ziua. Locuiesc in orasul Buzau si lucrez la o firma de paza si protectie care isi are sediul social in Brasov. Punctul de lucru este in Buzau. Pe data ... (vezi toată discuția)
Lncetare contract cosmin20141 cosmin20141 Buna ziua, Doresc sa stiu daca am fost la o firma, unde dupa cateva interviuri mi-au spus ca ma aleg pe mine din multi candidati, am facut o cerere de mana ... (vezi toată discuția)