Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Cine poate fi reprezentantul legal al unui proprietar?
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Cine poate fi reprezentantul legal al unui proprietar?

Cine poate fi reprezentantul legal al unui proprietar în sedintele asociației, ce document poate atesta aceasta reprezentanta și o referinta din legislatie va rog.
Buna seara,
Orice persoana careia proprietarul i-a dat un mandat scris.
Legea nr 230/2007
Articolul 25
(1) Pentru adoptarea hotararilor in adunarea generala a asociatiei de proprietari, se vor avea in vedere urmatoarele:
a) fiecare proprietar are dreptul la un vot pentru proprietatea sa;

c) proprietarul poate fi reprezentat in adunarea generala de catre un membru al familiei sau de catre un alt reprezentant care are o imputernicire scrisa si semnata de catre proprietarul in numele caruia voteaza;
d) un membru al asociatiei de proprietari poate reprezenta unul sau mai multi membri absenti, daca prezinta imputernicire semnata de catre proprietarii in numele carora voteaza;