Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... acord de recunoastere a vinovatiei VS procedura ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

acord de recunoastere a vinovatiei VS procedura simplificata

Ce diferenta e intre institutia acordului de recunoastere a vinovatiei si procedura simplificata?
Ambele situatii atrag reducerea cu 1/3 a limitelor pedepselor. Insa in procedura simplificata inculpatul poate recunoaste doar faptele si sa nege incadrarea legala,
Pe cand in acordul de recunoastere a vinovatiei recunoaste si incadrarea legala.
Atunci de ce ar vrea cineva sa incheie acord, de vreme ce poate oricand apela, in conditii mai favorabile, la procedura simplificata?
Bună seara acordul de recunoaștere ie mai favorabil decât instanța
Este mai favorabil in masura in care stabiliti in acord ceea ce doriti.
O prietenă ieste acuzată de pornografia infantila cu copilul iei doar ce nascuse si atrimis poze cuiva si prin acordul de recunoaștere cu procurorul 6si 8luni
Mai poate sa renunțe la acordul de recunoaștere daca asemnat
Nu, de ce nu a vb cu avocatul inainte?
Cabinet de Avocat ”Patrascu Razvan”, Avocat