Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensiie anticipata partiala, Lg. 223/2015
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensiie anticipata partiala, Lg. 223/2015

Buna ziua.
Am lucrat ca si cadru militar in Ministerul de Interne si am fost clasat in dec,2012 cu pensie de invaliditate gradul 3. Conform legii 223 din 2015 , Art.18. lit.(b), eu pot trece la pensia de serviciu anticipata partiala ?
Mentionez ca am 21 de ani vechime efectiva in munca si 19 ani in serviciu. Multumesc pentru intelegere.
de la pensie de invaliditate se trece numai la pensie de serviciu pentru limita de varsta .