avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 436 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensiie anticipata partiala, Lg. 223/2015
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensiie anticipata partiala, Lg. 223/2015

Buna ziua.
Am lucrat ca si cadru militar in Ministerul de Interne si am fost clasat in dec,2012 cu pensie de invaliditate gradul 3. Conform legii 223 din 2015 , Art.18. lit.(b), eu pot trece la pensia de serviciu anticipata partiala ?
Mentionez ca am 21 de ani vechime efectiva in munca si 19 ani in serviciu. Multumesc pentru intelegere.
Cel mai recent răspuns: dan_sibiu2016 , utilizator 09:08, 25 Octombrie 2017
de la pensie de invaliditate se trece numai la pensie de serviciu pentru limita de varsta .

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Drept la pensie militara! sau nu.!? Guilermo Guilermo Buna ziua, as dori sa va adresez o intrebare.., in speranta ca cineva ma poate ajuta sa inteleg anumite lucruri legate de acordarea pensiei militare. Legea ... (vezi toată discuția)
Stagiu potential pensie de invaliditate militara legea 223/2015 modificata prin oug nr. 57/2015 dmoni dmoni Buna ziua, Va rog sa-mi raspundeti daca se acorda stagiu potential pentru pentru invaliditate in baza Legii nr. 223/2015 modificata si completata de ... (vezi toată discuția)
Cand ma pot pensiona radianachim radianachim am o vechime de 24ani,11luni si 7 zile,am lucrat 20 de ani in conditii speciale si mi-sa acordat 10 ani de grupa,deci cumulat am 34ani 11 luni si 7 zile ... (vezi toată discuția)