Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... 10 ani vechime, nu mai sunt 15 ani?
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

10 ani vechime, nu mai sunt 15 ani?

Buna ziua!
Aseara ministrul muncii spunea, la un post de televiziune:”Scoatem din lege pensiile minim garantate. Cele pe contributivitate, cele cu peste 10 ani de contribuție, vor fi prinse în legea pensiilor.”, a adăugat Lia Olguța Vasilescu la Antena 3. Cum sa inteleg asta, ca pentru a iesi la pensie pentru limita de varsta trebuie sa fi cotizat 10 ani?Nu mai sunt 15 ani?
Sau cum?
Va multumesc.
10 ani ar fi stagiul minim de cotizare.
Sa asteptam macar sa apara legea chiar si ca proiect.
~ Conținut șters la cerere ~
Legea actuala asa prevede(15).
In spatiul public legat de noua lege s-au aruncat 10 ani.