avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 909 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Dacă proprietarii unui imobil sunt dați în ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Dacă proprietarii unui imobil sunt dați în judecată dar pot obține procură de reprezentare doar pentru unul, e suficient ?

Proprietarii unui imobil au fost actionati in judecata si vreau sa ii reprezint. Pentru unul din proprietari pot obtine procura. Este suficient acest lucru ?
Ce se intampla cu proprietarul celalalt ?
Ultima modificare: Sâmbătă, 21 Octombrie 2017
Admin, administrator
Cel mai recent răspuns: AV. GABRIELA GERBER , Avocat 21:53, 20 Octombrie 2017
In ce calitate ii reprezentati ?
Partile actionate in instanta nu au obligatia sa mandateze reprezentant,se pot apara singuri in etapa de fond sau pot angaja aparator
Este necesar sa detin o anumita calitate ?
Exista multe situatii, de exemplu cand partea acuzata nu se poate prezenta, etc
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Va trebuie procura de reprezentare pentru toti ca sa-i reprezentati.
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Procura autentica specială pt fiecare.
Nu veti putea pune concluzii în fața instanței daca nu aveti calitatea de avocat.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Există posibilitatea ca o persoana fără studii juridice / fără a fi avocat înregistrat într-un barou să reprezinte un justițiar în fața instanței? cyan cyan O persoana este petent intr-un proces la o instanta civila, a solicitat judecarea in lipsa. La primul termen instanta a amanat cauza pentru ca intimata sa ... (vezi toată discuția)
Reprezentare judiciara prin mandat. officemvp officemvp Intr-un proces de evacuare daca reclamanta este reprezentata printr-un mandatar cu procura generala de restituire a proprietatii va rog sa-mi spuneti,: 1 ... (vezi toată discuția)
Reprezentare in instanta vornicu lumi vornicu lumi Sunt administrator mandatat prin procura notariala sa reprezint o firma si in instanta.Problema e ca nu am pregatire juridica ,ci sunt economist.Mi s-a cerut ... (vezi toată discuția)