Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Asociatii nonprofit
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Asociatii nonprofit

Buna ziua ,Sunt intr-o Asociatie Umanitara inscris acum 1 an pt fetita noastra ;
Strangem formulare F230 - 2% ;
Noi de la Asociatia unde suntem inscrisi primim decont din cei 2 % stransi , sub forma de contract de donatie ( dar manual ) pt diverse cheltuielei ale fetei - lapte , pampers ; la fel pt facturi facute pe numele Asociatiei de recuperare : kineto , fizioterapie , logopedie , terapie ocupationala , etc
Se poate ca Asociatia sa ne faca contract de donatie fara a tine cont de aceste bonuri sau facturi ? ; iar facturile sa si le inregistreze pt sine ? pentru ca banii sunt in contul nostru ( al Asociatiei ) separat

Banii ni i dau numai in baza facturilor - nu fac si doantie ( dar manual -din banii care ii avem in cont ) - adica suntem ingraditi
Nu, doar asa.
Ok , inteleg partea de legalitate , dar cum deconteaza o cauza umanitara fundatiile sau ong-urile ; ex - un caz pe care il vad la tv - copil cu probleme sau cazuri sociale ( multi copii ) si dau o suma de bani ; in ce baza - ? Multumesc anticipat .