avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 982 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Asociatii nonprofit
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Asociatii nonprofit

Buna ziua ,Sunt intr-o Asociatie Umanitara inscris acum 1 an pt fetita noastra ;
Strangem formulare F230 - 2% ;
Noi de la Asociatia unde suntem inscrisi primim decont din cei 2 % stransi , sub forma de contract de donatie ( dar manual ) pt diverse cheltuielei ale fetei - lapte , pampers ; la fel pt facturi facute pe numele Asociatiei de recuperare : kineto , fizioterapie , logopedie , terapie ocupationala , etc
Se poate ca Asociatia sa ne faca contract de donatie fara a tine cont de aceste bonuri sau facturi ? ; iar facturile sa si le inregistreze pt sine ? pentru ca banii sunt in contul nostru ( al Asociatiei ) separat

Banii ni i dau numai in baza facturilor - nu fac si doantie ( dar manual -din banii care ii avem in cont ) - adica suntem ingraditi
Cel mai recent răspuns: ROBERT G , utilizator 11:48, 23 Octombrie 2017
Nu, doar asa.
Ok , inteleg partea de legalitate , dar cum deconteaza o cauza umanitara fundatiile sau ong-urile ; ex - un caz pe care il vad la tv - copil cu probleme sau cazuri sociale ( multi copii ) si dau o suma de bani ; in ce baza - ? Multumesc anticipat .

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Contract de sponsorizare intre ong-uri DaddyEngineer DaddyEngineer Buna ziua, Am si eu nevoie urgent de o lamurire la urmatoarea situatie: Asociatia 1 are in derulare o campanie prin care strange fonduri pentru un copil cu ... (vezi toată discuția)
Transfer bani din asoc. la copil ContSters71479 ContSters71479 Buna ziua , am o asociatie umanitara pt copil cu dizabilitati ; Doresc sa deschid si un cont de economii pt copil ( minor ) ; Pot trasnfera prin contract de ... (vezi toată discuția)
Asociatie umanitara lavi_cornelia lavi_cornelia Detin o asociatie umanitara pentru fiul meu cu handicap. O persoana cu 2 copii care au frad de handicap m-a rugat sa-i deschid un cont separat pentru a ... (vezi toată discuția)