Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... recuperare datorie
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

recuperare datorie

buna ziua.am da bani la cineva si nu prea mai are de gand sa mii dea,cu toate ca am act de mana facut cu el,problema e ca,i-am mai dat niste msg de amenintare,am zis ca poate il fac sa.mi dea banii.acum imi zice ca o sa se duca la politie cu mesajele de la mine.poate sa-mi faca ceva politia?mentionez ca nu sunt pe abonament.va multumesc
Stimate utilizator,

puteti actiona in justitie persoana care refuza sa va inapoieze imprumutul. Este in avantajul dvs. existenta unui inscris sub semnatura privata care confirma imprumutul.

Va trebui sa platiti taxa de timbru dar aveti sanse de a obtine o hotarare favorabila.

In privinta mesajelor, nu stiu ce i-ati scris, dar nu cred ca ar indrazni sa mearga la Politie cand, in realitate, stie ca este dator.

Aveti grija ca actiunea in recuperarea sumei se prescrie in 3 ani.

succes
av. Ileana Schwarz
in baza inscrisului sub semnatura privata, mergeti la un executor judecatoresc si notificati-l pe imprumutat sa va dea banii.
daca nu va da curs notificarii, actionati-l in instanta .
la instanta cerere
eu as incerca si-o plangere penala pt abuz de incredere, mai ales ca nu implica plata niciunei taxe din partea partii vatamate
va multumesc