Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Imprumut "prieten"
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Imprumut "prieten"

Buna ziua,

Am imprumutat un "prieten" cu suma de 1.500 euro. Nu am facut nici un document, dar am un martor care a fost de fata cand i-am dat banii. Acum nu-mi mai raspunde la telefon, ma evita total... are mari pb de cand si-a platit ultima rata la un apartament.

Eu am incercat sa "smulg" macar pe e-mail confirmarea ca i-am dat banii, mi-a raspuns si a confirmat imprumutul dar nu si suma explicit. Au trecut mai bine de 6 luni, initial era vorba de 2 saptamani... si deja mi-am pierdut rabdarea cu el. Ce optiuni am? :(

Multumesc
elga50 a scris:

Dupa felul in care se comporta.... e mai mult decat clar ca nu veti mai vedea banii inapoi si nici posibilitati legale nu aveti sa-l faceti sa vi-i inapoieze.
Nu puteti decat sa apelati la recuperatori, care in schimbul unui comision v-ar putea recupera o parte din bani, dar pentru ca deja timpul nu mai conteaza, concentrati-va atentia la modul cum vi i-ati putea alege, sa nu cadeti din lac in put.

Nu pot sa nu o competez pe colega mea de forum , asa ca trebuie sa spun ca in viziunea utilizatorilor acestui forum , acesti recuperatori sunt niste baiati civilizati care o sa-l roage frumos pe datornic sa va dea banii inapoi pentru ca va trebuie , . ;) deoarece instigarea la comiterea unei infraciuni este pedepsita de lege .

As fi totusi curios ce le-ati spune recuperatorilor si cum le-ati dovedi ca aveti bani de recuperat , avand in vedere faptul ca exista si martori mincinosi , si pot sa dea de belea .
mai incercati niste mailuri gen: ti-am dat 1500 euro cand ai nevoie nu?-prin aceasta formula in cazul in care raspunde se poate confirma si suma si puteti merge la politie povestind ca este o practica a lui de a insela lumea....este tot ce imi vine in minte:">
Trebuie sa aveti grija ca daca mai insistati mult poate sa va acuze de hartuire !
martorii nu va sunt de nici un folos in cazul de fata !!
o solutie ar fi sa incercati sa-l determinati sa semneze cel putin un inscris sub semnatura privata , prin care sa recunoasca imprumutul
de ex . faceti un contract de imprumut scris de mana , semnat de dvs si dansul .
cu acest inscris puteti ulterior sa-l actionati in instanta in vederea recuperarii prejudiciului .

spuneti-i ca vreti sa mergeti la politie sa -i faceti plangere dar, daca semneaza un astfel de act , ii mai acordati o perioada de gratie . ;);)
poate cedeaza .
nu uitati sa mentionati data in contract si termenul de rambursare a sumei .
Sau ati putea sa motivati ca solicitati acest contract de imprumut scris de mana , pentru ca intelegeti ca trece printr-o perioada dificila si vreti sa-i dati un anumit termen pana la care sa va restituie imprumutul .

Chiar daca eu cred ca nu o sa vrea sa va semneze acest inscris , dumneavoastra trebuie sa incercati .

Sa nu uitati sa mentionati data in contract si termenul de rambursare a sumei .