avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 581 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... certificare imprumut
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

certificare imprumut

Buna ziua!
Am imprumutat unei cunostinte o suma de bani si de 3 ani tot incerc sa-i recuperez. Daca il conving sa semneze la notariat o declaratie prin care sa recunoasca suma si sa-si asume un termen de rambursare, la scadenta, acest act are putere executorie? Sau trebuie sa-l dau in judecata sa-mi recuperez suma? Cat ar fi aproximativ taxa notariala?
Va multumesc!
Cel mai recent răspuns: Aryana , utilizator 09:12, 22 Octombrie 2009
actul notarial e titlu executoriu.
eu pt 8.000 euro am platit taxa ( sa fac contractul de imprumut) 200 roni
Va multumesc mult!
madd a scris:

Buna ziua!
Am imprumutat unei cunostinte o suma de bani si de 3 ani tot incerc sa-i recuperez.


Ati imprumutat fara sa intocmiti un inscris fie si sub semnatura privata?
Va intreb fiindca spuneti "ca de 3 ani..." aveti grija, termenul de prescriptie pt drepturile de creanta este de 3 ani.
S-ar putea ca imprumutatul sa stie si doar sa aveti noroc, sa mai vina la notar sa recunoasca datoria.
La vremea respectiva imi era ''prieten''. Nu am intocmit nici un act. Un prieten mi-a cerut ajutorul si i l-am oferit.
Nu stiu daca o sa reusesc sa-l fac sa vina la notariat, dar voiam sa stiu ce putere ar avea acel act notarial.
Sper ca macar acum sa faca ce este corect cu atat mai mult cu cat sunt dispus sa-i ofer inca un an.
Sper pt. dv. sa fie asa, desi sunt cam sceptica.
Succes!

Alte discuții în legătură

Imprumut anisiaileana anisiaileana va rug sa m-a ajutati.am imprumutat in2004 o persoana cu suma de 400mil lei vechi.pt.un an contract legalizat de notar,fara garantie,timpul a expirat,persoana ... (vezi toată discuția)
Imprumut intre doua persoane fizice 25z 25z urmeaza sa dau un imprumut la o persoana fizica .fiind vorba de o suma destul de mare as vrea cateva sfaturi.suma urmeaza sa fie returnata in urmatoarele 4 ... (vezi toată discuția)
Imprumut prin notar CorinneBy CorinneBy Am imprumutat prin notar 7500 € unui \"prieten\" pana la o data stabilita, 20.03 a.c., pentru achizitionarea unui autoturism din strainatate. (Intre timp ... (vezi toată discuția)