Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... recuperare imprumut facut cu chitanta de mana
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

recuperare imprumut facut cu chitanta de mana

In 30.11.2006 am imprumutat o persoana cu suma de 10.000 Ron in baza unei declaratii
de mana, scrisa de cel care a imprumutat banii, cu toate datele lui personale, si semnata
de el cu mantiunea am primit, si de mine cu mentiunea am imprumutat.
Este semnata si de un martor fara a fi trecute datele lui personale, doar numele in clar si
semnatura.
Banii trebuiau inapoiati in patru luni fara vreo dobanda. De atunci au trecut doi ani si jumatate
fara sa-mi fie inapoiati.
M-ar interesa daca stie cineva:
1. Ce valabilitate are acesta declaratie?
2. Ma poate ajuta ea sa intru in posesia banilor imprumutati, si cum?
3. In situatia in care este valabila, si este supusa termenului general de prescriptie de 3 ani,
ce demers legal pot face pentru a actualiza data inceperii curgerii acestui termen, mai intai?
Sunteti inca in termen. Trebuie sa-i notificati sa va restituie imprumutul. Daca nu va recuperati banii, va ramane actiunea in instanta cu avantajele si dezavantajele unui astfel de demers. Trebuie sa aveti in calcul si faptul ca va trebui sa platiti taxa de timbru la valoare si sa probati cererea.
Taxa de timbru se va recupera in masura in care veti obtine o hotarare favorabila. Din ce povestiti aveti sanse de castig.

succes
av. Ileana Schwarz
Multumesc foarte mul!
Imi puteti spune in ce consta notificarea de restituire pentru ca ea sa fie considerata ca
intrerupere a prescriptiei in cazul in care nu mi se restituie imprumutul pana la 30.11.2009?
NU.
Notificarea inseamna punere in intarziere si reprezinta o ultima incercare de a rezolva problema pe cale amiabila.Nu este neaparat nevoie sa o formulati, puteti merge si direct la instanta.Eu personal, ca avocat, asa lucrez.

succes
av. Ileana Schwarz
va recomand ca pana la depunerea actiunii de recuperare a imprumutului la instanta de judecata competenta sa apelati la un mediator autorizat, care poate face procedurile prealabile de sensibiklizare a datornicului si chiar poate intra in procedura de mediere . Cu ceva noroc aveti sansa sa persuteze cum se spune si sa accepte ,medierea urmata chiar de rezolvarea problemei. Intrati pe consiliul de mediere si gasiti tabloul mediatorilor autorizati de unde sa alegeti ce va convine.
mult succes
introduceti actiune in instanta, actul pe care l ati facut cu acea persoana are valoare juridica fiind un inscris sub semnatura privata.