Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Operatiune triunghiulara
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Operatiune triunghiulara

Buna ziua,
va rog sa-mi spuneti cum se inregistreaza in contabilitate,cum se calculeaza impozitul pe venit(micro 1%) si in ce declaratii trebuie cuprinse facturile avand urmatoarea situatie:
Firma X (RO)presteaza servicii( transport extern ) la firma Y in baza unui contract,achizitonand combustibil de la firma Z prin firma Y.
Beneficiarul serviciilor(firma Y) emite factura in numele firmei X pt total venituri,plateste combustibilul firmei Z ,iar diferenta o achita firmei X.
Multumesc,
george-neagu, moderator
Firma X plateste impozit pe serviciile facturate. Deci pe ce factureaza firmei Y.

Va rog sa precizati in ce tari sunt inregistrate in scop TVA firmele Y si Z. Si la ce va referiti "achizitonand combustibil de la firma Z prin firma Y."