avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 152 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA contract de vz cump intre 2 firme (tva) romanesti, ...
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

contract de vz cump intre 2 firme (tva) romanesti, livrare in alt stat membru

Buna ziua,
Am urmatoarea speta:
S-a incheiat un contract de vanzare cumparare de bunuri intre 2 firme platitoare de tva(RO). Furnizorul achizitioneaza bunurile din franta si le pune la dispozitia clientului (eu) in Ungaria. Clientul are un contract de procesare a bunurilor respective cu o firma din Ungaria.
Intrebari:
Cum trebuie sa imi emita factura furnizorul roman?
Trebuie sa ma inregistrez ca platitor de tva in ungaria?
Procesatorul cum imi emite factura? cu tva sau fara? fara-consider eu)
Multumesc anticipat pentru raspunsuri!
Cel mai recent răspuns: Elena TOCU , Avocat 14:27, 26 Septembrie 2009
Interesant caz, dar pt mine dificil pt ca nu am intilnit inca speta.
Va sugerez sa vedeti si Ordinul 2221/22.12.2006 publicat in MO 1045/29.12.2006.
Cazurile de acolo nu sunt decit pt cazurile cu 3 parteneri, tratate din mai multe pct de vedere. Poate va inspirati de acolo.
Momentan nu am timp sa studiez desi consider o provocare cazul dvoastra.
Ultima modificare: Miercuri, 23 Septembrie 2009
t.simona, utilizator
E bine de stiut si unde ajung bunurile dupa procesare.
La cele relatate, furnizorul din RO, va emite factura cu TVA iar procesatorul va emite factura fara TVA.
Dupa procesare bunurile ajung in RO.
analiza tranzactiilor:
1. Firma X face o achizitie intracomunitara pe teritoriul Ungariei (locul unde se incheie transportul(art. 132^1 (1), dar prin comunicarea codului valid de TVA atribuit de MF RO, se aplica reteaua de siguranta a.i. AIC se considera ca are loc in RO.
2. Firma "X" imi vinde bunurile aflate pe teritoriul HU. Emite factura cu tva romanesc. In baza carui art din CF?
3. Firma "Y" (eu) achizitionez pe teritoriul HU bunurile , dar le dau spre procesare firmei "z"
4. Firma "z" factureaza procesarea fara tva pt ca sunt indeplinite cond art. 133 (2) lit h).
5. Dupa procesare bunurile sunt transportate in RO.

Faptul ca "x" efectueaza o vanzare in HU /"y" achizitie in HU, nu atrage dupa sine obligatia inregistrarii in sopuri de tva in HU?

Multumesc!
Firma "X" nu face achizitie intracomunitara in Ungaria, pentru ca firma din ungaria face procesarea produselor, deci ea nu are drept de proprietate asupra bunurilor. Aceasta emite factura de prestari servicii catre firma din Romania, fara TVA.
Furnizorul din Romania emite factura cu TVA pentru bunuri, tot el declara achizitia intracomunitara.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Operatiune triunghiulara mmsava mmsava Speta: Furnizor inregistrat Tva si stabilit in AT; Cumpartor revanzator inreg tva si stabilit RO, dar e inreg tva si in AT beneficiar final Hu sau ... (vezi toată discuția)
Achizitie/livrare intracomunitara psilvie psilvie Buna, Va rog sa ma ajutati cu urmatoare problema: firma A din RO, inregistrat in scopuri de TVA, inregistrat in ROI, factureaza catre o alta firma B din ... (vezi toată discuția)
Operatiuni triunghiular kerekesmargo kerekesmargo Firma din RO - cumparator revanzator Firma din HU - furnizor Firma din Germania - beneficiar marfa se transporta direct din Ungaria in Germania toti sunt ... (vezi toată discuția)