Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Achizitie/Livrare intracomunitara
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Achizitie/Livrare intracomunitara

Buna,

Va rog sa ma ajutati cu urmatoare problema:
firma A din RO, inregistrat in scopuri de TVA, inregistrat in ROI, factureaza catre o alta firma B din RO, platitoare de TVA, bunuri care sunt achizitionate din Germania (de la o firma platitoare de TVA) iar aceste bunuri sunt livrate direct in Franta. Deci marfa pleaca din Germania direct catre clientul din Franta.
Firma din Germania va factura produsele catre firma A, iar firma A va factura mai departe catre firma B.

Intrebarea mea este daca este posibil o astfel de livrare. Daca da, firma A va
emite factura cu TVA catre firma B?

Va multumesc pentru ajutor!
Tot ce se factureaza pe teritoriul RO intre firme autohtone, va avea TVA indiferent de unde vine marfa.
avvalentina, utilizator
=>sa intelegem fenomenul: firma A a achizitionat bunuri din germania, rezultand de aici o achizitie intracomunitara
Firma B ce relatie are in FR?...este reprezentanra?..sucursala?...detine un cod valabil de TVA in FR?
daca detine un cod valabil de TVA din FR, atunci marfa este fara TVA
daca emiteti o factura pt firma B din RO, atunci emiteti cu TVA
eu vad speta cam asa:

firma X din germania factureaza bunuri catre firma A din romania
firma A din romania factureaza catre firma B din romania
firma B din romania factureaza catre Y din franta
transportul se realizeaza din germania direct in franta.

X(DE)--vanzare-------> A(RO) --vanzare-------> B(RO) --vanzare-------> Y(FR)
|_________________________transport_______________________|

conform clauzelor cntractuale cine efectueaza transportul sau in numele cui este efectuat transportul de la X la Y?

in cazul tau este vorba de o operatiune triunghilara
pentru o intelegere mai buna poti citi art 126 alin 8 lit b) din codul fiscal
d-na contabil, cu tot respectul, intr-o operatiune triunghiulara trebuie sa avem 3 state membre diferite.
din speta prezentata nu reiese foarte clar acest lucru pentru ca nu stim inca daca a doua firma din romania este inregistrata in scopuri tva in franta sau livreaza la randul ei marfa catre alta firma din franta.
de asemenea nu stim cine este responsabil cu transportul, ceea ce este foarte important in stabilirea locului livrarii intracomunitare.