Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Achizitie/Livrare intracomunitara
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Achizitie/Livrare intracomunitara

Buna,

Va rog sa ma ajutati cu urmatoare problema:
firma A din RO, inregistrat in scopuri de TVA, inregistrat in ROI, factureaza catre o alta firma B din RO, platitoare de TVA, bunuri care sunt achizitionate din Germania (de la o firma platitoare de TVA) iar aceste bunuri sunt livrate direct in Franta. Deci marfa pleaca din Germania direct catre clientul din Franta.
Firma din Germania va factura produsele catre firma A, iar firma A va factura mai departe catre firma B.

Intrebarea mea este daca este posibil o astfel de livrare. Daca da, firma A va
emite factura cu TVA catre firma B?

Va multumesc pentru ajutor!
de acord cu d-vostra. de aceea am notat articolul din codul fiscal. speta concreta o cunoaste numai cel in cauza
Transportul revine in sarcina firmei A din Romania.
In concluzie, firma din Germania va factura catre firma A fara TVA, iar firma A va factura catre B cu TVA (firma B nu detine cod valabil TVA in Franta).
Cea ce nu am aflat inca de la firma B cine va fi clientul din Franta ... daca va fi firma sau persoana fizica....

Mai am intrebare:
daca firma A din RO ( ac. firma A prezentata mai sus), comanda marfa de la firma Germana/furnizor (cod valabil TVA), dar marfa nu paraseste teritoriul Germaniei, ci va fi livrata direct catre un client din Germania, cum va fi cu facturarea? Mentionez ca transportul este tot in sarcina firmei A.
Daca clientul din Germania este pers.fizica, firma A va factura cu TVA, dar daca clientul este firma care comunica un cod valabil TVA, se va factura fara TVA. Este corect? Ma incurca faptul ca marfa nu paraseste teritoriul Germaniei...

Va multumesc anticipat pentru ajutorul acordat.

firma din germania va factura catre firma A din romania cu tva (mwst. german), locul livrarii fiind considerat germania, adica locul unde se gasesc bunurile cand incepe transportul, acestea neparasind teritoriul germaniei (echivalentul art. 132, alin 1, lit. a) din codul fiscal)

daca clientul final C este firma platitoare de tva in germania, firma din romania va factura fara tva, locul livrarii fiind considerat germania, adica locul unde bunurile sunt puse la dispozitia clientului (echivalentul art. 132, alin 1, lit c) din codul fiscal), neavand o relatie de transport intre A si C, iar persoana obligata la plata taxei in germania este firma C din germania (echivalentul art. 150, alin 6 din codul fiscal)

daca clientul final este o persoana fizica, firma din romania este obligata sa se inregistreze in scopuri tva in germania si sa factureze cu mwst. german, fiind persoana obligata la plata taxei in germania, locul livrarii fiind germania.
Va multumesc.
In cazul in care firma/furnizorul din Germania doreste sa organizeze transportul, se schimba ceva?
nu se schimba nimic