Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Înscrierea certificatului de naștere italian copil ...
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Înscrierea certificatului de naștere italian copil născut în Italia

Eu și soția avem 2 fetițe una deja cu documente românești iar cea mica de 17 luni născută în italia am dorii sa îi facem acte românești eventual se poate prin procura bunica sa îi trimitem documentele fetitei
De preferabil ar fi sa mergeti la ambasada unde sa solicitati dvs. inscrierea. Dar daca nu se poate atunci o puteti imputernici pe bunica dar tot prin procura emisa fie de ambasada/consulat ori un notar care are apostila de la Haga. Sa verificati ca certificatul sa cuprinda datele corecte. E de preferat sa aveti un extras multilingv original ca acesta nu mai trebuie tradus ori legalizat, scutind-o pe bunica de alergatura. Trimiteti bunicii procura, actul de nastere, certif. parintilor in original de nastere si de casatorie, actele de identitate ale parintilor. In procura sa scrie ca nu ati mai solicitat transcrierea, ca domiciliul copilului va fii la adresa parintilor din....., si ca imputerniciti ca bunica sa depuna actele in vederea obtinerii transcrierii si ca poate solicita si primi certificatul romanesc precum si cel italian pe care il depune.
Justitiarul711, utilizator