Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Poți refuza anticipat expertizarea psihiatrică, ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

Poți refuza anticipat expertizarea psihiatrică, dacă ești audiat în calitate de suspect/inculpat(Art.108 CPP) ?

Cod Procedură Penală, Art. 184
”(1) În cazul infracţiunilor comise de minorii cu vârsta între 14 şi 16 ani, în cazul uciderii sau vătămării copilului nou-născut ori a fătului de către mamă, precum şi atunci când organul de urmărire penală sau instanţa are o îndoială asupra discernământului suspectului ori inculpatului în momentul săvârşirii infracţiunii ce face obiectul acuzaţiei, se dispune efectuarea unei expertize medico-legale psihiatrice, stabilindu-se totodată termenul de prezentare în vederea examinării.”

Oricând organele judiciare pot avea o îndoială în privința discernământului suspectului/inculpatului, mai ales că articolul prevede astfel, iar odată cu aceasta se prezumă că suspectul/inculpatul este autorul faptei care face obiectul acțiunii penale. Solicitarea expertizei psihiatrice este întemeiată pe prezumția de vinovăție și contribuie în mod cert la acuzarea persoanei, chiar dacă aceasta nu a săvârșit nicio infracțiune.
ContSters396991, utilizator