Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... concediere in timpul sarcinii?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

concediere in timpul sarcinii?

Buna ziua,
Va rog sa imi spuneti daca se poate concedia o angajata in cazul in care a anuntat firma ca este insarcinata?Iar daca firma isi va inchide activitatea cum procedez in cazul in care sunt insarcinata in trei luni pentru a putea beneficia de indemnizatia de crestere copil?
Va multumesc
Daca salariata este angajata pe perioada nedeterminata si a anuntat in scris societatea de starea de graviditate, atunci nu poate fi concediata.

In cazul in care societatea intrain faliment, atunci angajata va fi preluata de somaj si apoi va intra in concediu pentru crstere si ingrijire copil.
Pe perioada concediului pre/post natal care este platit 85% am inteles ca cf.CCMUN diferenta la salariul net ar trebui sa mi-o plateasca firma,este adevarat?
Este vorba de CCMUNN pe anii 2007-2010:
ART.66. - (1) In cazul in care salariata se afla in concediu de maternitate, unitatea va compensa, pe o anumita perioada, diferenta dintre salariul de baza individual avut si indemnizatia legala la care are dreptul.
(2) Perioada pe durata careia se acorda compensarea va fi stabilita prin contractele colective de munca la nivel de unitate, dar nu mai putin de 6 saptamani.
(3) Diferentele de salarii vor fi acordate din fondul de salarii.
MihaelaBog a scris:

Buna ziua,
Va rog sa imi spuneti daca se poate concedia o angajata in cazul in care a anuntat firma ca este insarcinata?Iar daca firma isi va inchide activitatea cum procedez in cazul in care sunt insarcinata in trei luni pentru a putea beneficia de indemnizatia de crestere copil?
Va multumesc

Exista posibilitatea de a fi concediata si in situatia dvs. Legea interzice concedierea din motive care au legatura directa cu starea sa , adica cea de graviditate.
multumesc