avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 511 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... concediere in timpul sarcinii?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

concediere in timpul sarcinii?

Buna ziua,
Va rog sa imi spuneti daca se poate concedia o angajata in cazul in care a anuntat firma ca este insarcinata?Iar daca firma isi va inchide activitatea cum procedez in cazul in care sunt insarcinata in trei luni pentru a putea beneficia de indemnizatia de crestere copil?
Va multumesc
Cel mai recent răspuns: MihaelaBog , utilizator 16:26, 8 Octombrie 2009
Daca salariata este angajata pe perioada nedeterminata si a anuntat in scris societatea de starea de graviditate, atunci nu poate fi concediata.

In cazul in care societatea intrain faliment, atunci angajata va fi preluata de somaj si apoi va intra in concediu pentru crstere si ingrijire copil.
Pe perioada concediului pre/post natal care este platit 85% am inteles ca cf.CCMUN diferenta la salariul net ar trebui sa mi-o plateasca firma,este adevarat?
Este vorba de CCMUNN pe anii 2007-2010:
ART.66. - (1) In cazul in care salariata se afla in concediu de maternitate, unitatea va compensa, pe o anumita perioada, diferenta dintre salariul de baza individual avut si indemnizatia legala la care are dreptul.
(2) Perioada pe durata careia se acorda compensarea va fi stabilita prin contractele colective de munca la nivel de unitate, dar nu mai putin de 6 saptamani.
(3) Diferentele de salarii vor fi acordate din fondul de salarii.
MihaelaBog a scris:

Buna ziua,
Va rog sa imi spuneti daca se poate concedia o angajata in cazul in care a anuntat firma ca este insarcinata?Iar daca firma isi va inchide activitatea cum procedez in cazul in care sunt insarcinata in trei luni pentru a putea beneficia de indemnizatia de crestere copil?
Va multumesc



Exista posibilitatea de a fi concediata si in situatia dvs. Legea interzice concedierea din motive care au legatura directa cu starea sa , adica cea de graviditate.
multumesc

Alte discuții în legătură

Venituri in timpul cic. nelamuriri ccc pentru cel de-al doilea copil. AM13 AM13 Buna ziua, Va expun si eu situatia mea. Sunt insarcinata cu al doilea copil, urmand sa nasc la aproximativ o luna si 2 saptamani dupa finalizarea primului ... (vezi toată discuția)
Bună ziua ziua. sunt însărcinată în 10 săptămâni, am ... Aless18 Aless18 Bună ziua ziua. Sunt însărcinată în 10 săptămâni, am anuntat verbal pa muncă, intrebandu-i totodata daca trebuie sa duc acte doveditoare (certificat ... (vezi toată discuția)
concediul prenatal de126 zile trebuie consumat in totalitate chiritoiu catalina chiritoiu catalina concediul pre si post natal de 126 zile poate fi intrerupt dupa 42 de zile de la nastere chiar daca na au trecut toate cele 126 zile si pot intra in ... (vezi toată discuția)