Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... concediere in timpul sarcinii?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

concediere in timpul sarcinii?

Buna ziua,
Va rog sa imi spuneti daca se poate concedia o angajata in cazul in care a anuntat firma ca este insarcinata?Iar daca firma isi va inchide activitatea cum procedez in cazul in care sunt insarcinata in trei luni pentru a putea beneficia de indemnizatia de crestere copil?
Va multumesc
Indemnizatia ptr crestere copil se acorda de catre primarie. Acolo se depune dosarul.
Se iau in calcul veniturile brute si nete realizate in ultimele 12 luni anterioare lunii in care ati nascut.
Veti solicita angajatorului eliberarea unei astfel de adeverinte. Mai sunt si alte acte de depus la dosar. Mergeti la primarie. Poate au deja formulare specifice (unele primarii si-au elaborat propriile formulare) si veti primi detalii despre restul actelor necesare.

Cat despre angajator, veti face o cerere prin care solicitati suspendarea CIM in baza art. 51 (1) lit a) , incepand cu data X.
Angajatorul trebuie sa emita o decizie de suspendare CIM pe care o va inregistra la ITM si veti primi un exemplar din aceasta.
Isa Radov, Consultant resurse umane
VA MULTUMESC PENTRU INFORMATIILE COMPLETE.