Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... un bolnav cu schizofrenie are dreptul la un ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

un bolnav cu schizofrenie are dreptul la un insotitor?

sora unei cunostinte este diagnosticata cu schizofrenie este pensionata de boala ,necesita ingrijire pentru a urma tratamentul va rog sa imi spuneti are dreptul conform legii la un insotitor |?aceasta boala nu se mai vindeca niciodata multumesc
Nu contează diagnosticul și nici cronicitatea bolii, ci gradul de handicap în care este încadrată.
În ce grad de handicap e încadrată`? - grav, accentuat, mediu`?
Ce grad de pensie de boală are`? - unu, doi sau trei`?
grad de handicap accentuat si pensie de boala merge din 2 in 2 ani
Numai bolnavii încadrați în gradul 1 de invaliditate, sau/și în grad de handicap GRAV au dreptul legal de a beneficia de însoțitor.
La gradul de handicap ACCENTUAT nu se acordă însoțitor.
Doar în viitor dacă comisia de expertiză medicală îi va schimba încadrarea de la accentuat la grav, va putea beneficia de însoțitor.
Dapix, utilizator