avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 180 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... un bolnav cu schizofrenie are dreptul la un ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

un bolnav cu schizofrenie are dreptul la un insotitor?

sora unei cunostinte este diagnosticata cu schizofrenie este pensionata de boala ,necesita ingrijire pentru a urma tratamentul va rog sa imi spuneti are dreptul conform legii la un insotitor |?aceasta boala nu se mai vindeca niciodata multumesc
Cel mai recent răspuns: Dapix , utilizator 16:52, 30 Octombrie 2017
Nu contează diagnosticul și nici cronicitatea bolii, ci gradul de handicap în care este încadrată.
În ce grad de handicap e încadrată`? - grav, accentuat, mediu`?
Ce grad de pensie de boală are`? - unu, doi sau trei`?
grad de handicap accentuat si pensie de boala merge din 2 in 2 ani
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Numai bolnavii încadrați în gradul 1 de invaliditate, sau/și în grad de handicap GRAV au dreptul legal de a beneficia de însoțitor.
La gradul de handicap ACCENTUAT nu se acordă însoțitor.
Doar în viitor dacă comisia de expertiză medicală îi va schimba încadrarea de la accentuat la grav, va putea beneficia de însoțitor.
Ultima modificare: Luni, 30 Octombrie 2017
Dapix, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Buna seara doresc sa stiu si eu ce grad de handicap este pentru ... Petricaluta Petricaluta Buna seara doresc sa stiu si eu ce grad de handicap este pentru schizofrenie si daca este nevoie de insotitor? Multumesc frumos si astept raspunsul dvs s.au a ... (vezi toată discuția)
Pensie de invaliditate brdcristea brdcristea Buna ziua Baiatul mea in varsta de 40 ani a fost diagnosticata cu schizofrenie paranoida in 2006..... A avut o perioada cand a mai lucrat . Vechime ... (vezi toată discuția)
Dupa 9 ani de incadrare in gradul 2 de handicap (accentuat) am fost schimbat la gradul 3 (mediu) OvidyuNicu OvidyuNicu Popa N. nascut pe data 31.05.1990 (Galati) cu diagnosticul de Stenoza Valvulara Pulmonara Congenitala, cod boala Q22 si Q23. - La varsta de 7 ani am suferit ... (vezi toată discuția)